ورود
5 19
تصویر
 • 5 شرط ادامه فعالیت تلگرام در ایران
  چهارشنبه 29 فروردین در 15:40

  دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه گفت:تلگرام برای ادامه فعالیت در ایران باید 5 شرط را رعایت کند.
  به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالصمد خرم آبادی ⁣دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در دادستانی کل کشور در صفحه شخصی خود در پیام رسان سروش نوشت: بر اساس مصوبات شورای عالی فضای مجازی، هیچ پیام‌رسان خارجی در ایران حق فعالیت ندارد، مگر اینکه پنج شرط را رعایت کند.

  به گفته ⁣معاون قضایی دادستان کل کشور در امور فضای مجازی، این 5 شرط عبارتند از:

  1) دریافت مجوز فعالیت از مراجع ذی‌صلاح قانونی (وزارت ارتباطات)

  2) ذخیره و پردازش داده‌های مربوط به کاربران ایرانی در داخل کشور

  3) جلوگیری از دسترسی به داده‌ها از سوی بیگانگان به‌نحوی‌که به هیچ وجه داده را در اختیار بیگانگان قرار ندهد و از دسترسی به داده‌ها جلوگیری کند.

  4) رعایت قواعد و ضوابط قانونی مربوط به حفاظت و صیانت از حریم خصوصی کاربران

  5) معرفی و حضور نماینده رسمی و تام‌الاختیار جهت اداره امور خود و پاسخ به استعلامات مراجع قضایی در داخل کشور

  ازجمله مقررات دیگری که پیام رسان‌های خارجی باید رعایت کنند، همکاری در چارچوب قانون با مراجع قضایی برای پاسخگویی به استعلامات قضایی مربوط به شکایات مردمی است.

  پاسخ (0)
 • واکنش وزیر ارتباطات به ادعای فیلتر ناپذیری تلگرام
  سه شنبه 28 فروردین در 15:42

  طی روز‌های گذشته اخباری مبنی بر غیرقابل فیلتر بودن تلگرام منتشر شد، اما وزیر ارتباطات می‌گوید تغییر ساختاری در آن دیده نشده است.
  به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدجواد آذری جهرمی درخصوص این سوال که رفع انحصار از یک پیام‌رسان خارجی به معنای ایجاد انحصار برای مشابه داخلی است، توضیح داد: مصوبه شورای عالی فضای مجازی به‌عنوان دستورالعمل رسیدگی به این موضوع -بر نبود انحصار- تاکید دارد بنابراین نه انحصار داخلی و نه انحصار خارجی مناسب نیست.

  وی ادامه داد: همچنین تعداد پیام‌رسان‌های مورد تایید مرکز ملی و اینکه چه تعدادی را قابل ظرفیت‌های حمایتی آن مصوبه دانسته نیز بر همین اصل تاکید دارد، ضمن آنکه معتقدم باید فرآیند مناسبی برای پیام‌رسان‌های داخلی به منظور رقابت وجود داشته باشد.

  وزیر ارتباطات و فناوری با بیان اینکه وزارت ارتباطات امکانات را به صورت عادلانه در اختیار پیام‌رسان‌ها -بنا به ظرفیتی که خود توان استفاده از آن را داشتند- قرار داده است، ابراز امیدواری کرد؛ دیگران نیز در این خصوص عادلانه رفتار کرده و یک فضای رقابتی ایجاد شود.

  آذری جهرمی درخصوص ادعای قابل فیلتر نبودن شبکه تلگرام، گفت: بنا بر گزارش‌های واصله تغییری در ساختار نرم‌افزار تلگرام در مدت اخیر دیده نشده است.

  وی در حالی که معتقد است پیام‌رسان‌های داخلی باید بتوانند با مشابه خارجی رقابت کنند، بیان کرد: شبکه‌های مجازی خارجی چندین سال کار کرده و تجربه دارند و تلگرام از بسیاری از پیام‌رسان‌ها در سراسر جهان قوی‌تر است، اما این معنای عدم رسیدن به ظرفیت‌های آن نیست هرچند این کار به ممارست و زمان نیاز دارد.

  وزیر ارتباطات و فناوری همچنین از ارائه گزارش این وزارتخانه درخصوص رفع فیلتر توییتر به مرکز ملی اطلاعات اطلاع داد.

  پاسخ (0)
 • روابط نامشروع در زنان متاهل رو به افزایش است؟!
  شنبه 25 فروردین در 10:23

  رویداد 24 نوشت: امان‌الله قرایی‌مقدم جامعه‌شناس، ناتوانی جنسی مردان، ازدواج اجباری، کاهش پایبندی به اصول و بسیاری از مولفه‌های دیگر را به عنوان علل افزایش طلاق خوانده و می‌گوید: «نتایج پژوهی نشان داد که 33 درصد زنان متاهل روابط نامشروع دارند و این افراد کار خود را قبیح نمی‌دانند.»

  آمار ازدواج و طلاق ثبت شده سال 1396 توسط سازمان ثبت احوال منتشر شد. این آمار کاهش هشت درصدی ازدواج در سال 1396 نسبت به سال پیشین را نشان می‌دهد. این در حالیست که آمار طلاق همچنان افزایش یافته است. در دهه گذشته آمار طلاق همچنان رو به افزایش بوده است. این آمار نشان می‌دهد در ایران از هر 5 ازدواج 3 مورد به طلاق می‌انجامد.

  بر اساس این آمار طلاق در شهرهای بزرگ از جمله تهران نسبت به شهرهای کوچک و مناطق روستایی بالاتر است و کمترین طلاق در مناطق عشایری ثبت می‌شود. همچنین قشرهای اقتصادی و فرهنگی متفاوت میزان طلاق نیز تفاوت دارد.

  طلاق به خودی‌خود آسیب اجتماعی محسوب می‌شود و از سوی دیگر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ریشه در طلاق دارند.

  امان‌الله قرایی‌مقدم استاد جامعه‌شناسی در گفت‌وگو رویداد24 درباره علت اوج گرفتن طلاق در دهه گذشته گفت: ازدواج بدون مطالعه است و جوانان به ازدواج، تنها احساسی نگاه می‌کنند و به صورت ادراکی به این موضوع نمی‌پردازند. تاثیر رسانه‌های بیگانه نیز غیرقابل انکار است. از مهم‌ترین علل طلاق می‌توان به ناتوانی جنسی مردان، ازدواج اجباری، بیشتر بودن سن دختر از پسر، اختلافات سال‌های ابتدایی ازدواج اشاره کرد.

  او ادامه داد: طلاق به عنوان مد مطرح می‌شود، زمانی که در جامعه افراد پس از طلاق جشن می‌گیرند نمی‌توان توقع داشت که اخلاق پابرجا بماند و روابط پایدار شکل بگیرد. یکی از دلایل طلاق نبودن شادی در جامعه است. در جامعه‌ای که شادی وجود نداشته باشد طلاق اوج می‌گیرد. زوج در ساعاتی که کنار هم هستند به‌جای گفت‌وگو که روابط را تقویت می‌کند با رسانه‌های چون تلویزیون وقت می‌گذرانند که مدام خشونت و غم را ترویج می‌کند.

  این استاد دانشگاه با بیان این‌که «خواسته‌های مادی خارج از توان مرد و چشم‌وهم‌چشمی در زنان جزو علل اختلاف شمرده می‌شود»، اظهار کرد: روابط خارج از خانواده در میان زنان فروانی یافته است. زنان برای رفع نیازهایشان به روابط نامشروع روی می‌آورند. نتایج پژوهشی در دانشگاه کرج با فراوانی 860 زن متاهل نشان داده که خیانت و روابط نامشروع رو به افزایش است. در این تحقیق مشاهده شد این افراد کار خود را قبیح نمی‌دانند. از علت های مهم این خیانت‌ها عدم رضایت جنسی، وعدم تامین مالی بیان شده است.

  او کاهش پایبندی به اصول اخلاقی، ارزشی و معنوی عامل طلاق برشمرد و بیان کرد: کاهش پایبندی‌ها بستر بسیاری از اختلافات زوجین است. در مردان در رده 35 تا 45 ازدواج مجدد عامل بسیاری از جدایی‌هاست. همچنین در میان افرادی که به‌خاطر شغلشان مدت زیادی را از خانه دور هستند طلاق فروانی دارد. این افراد گاهی 20 روز در ماه را حضور ندارند و زمینه طلاق و حتی خیانت به وجود می‌آید.

  قرایی‌مقدم درباره تاثیر طبقه اجتماعی طلاق گفت: طلاق در هر طبقه اجتماعی متفاوت ست. طلاق در طبقه میانی رواج دارد و طبقه بالا و پایین جامعه آمار طلاق پایین است. یکی از دلایل اوج طلاق در طبقه متوسط منیت افراد است. وابستگی اقتصادی و قوی بودن سنت‌ها مانع طلاق می‌شود. در طبقات بالا نیز چون زنان از رفاه اجتماعی برخوردار است کمتر به طلاق می‌اندیشد اما در طبقه متوسط زنان شاغل خود اتکا شدند.

  او رده شغلی زوج به ویژه زنان را در طلاق موثر دانست و بیان کرد: کمترین میزان طلاق در میان معلمان ثبت شده است. در میان پرستاران و کارمندان اداری 10 درصد طلاق وجود دارد.

  پاسخ (0)
 • حمله هوایی مشترک آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه
  شنبه 25 فروردین در 10:13

  به گزارش تسنیم، تلویزیون رسمی سوریه در خبری فوری بامداد شنبه ضمن تایید حمله آمریکا به این کشور اعلام کرد: واشنگتن به همراه پاریس و لندن، دمشق را هدف قرار دادند.
  رسانه ها در خبری به نقل از شاهدان عینی اعلام کردند که مراکز نظامی واقع در شرق دمشق هدف حملات آمریکا و متحدانش قرار گرفته است.

  گفته می شود امریکا برخی تاسیسات نظامی شرق دمشق را مورد حمله قرار داده است.

  از سوی دیگر خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد: پدافند هوایی سوریه برای مقابله با حملات آمریکا، فرانسه و انگلیس فعال شده است.

  خبرگزاری رویتز به نقل از شاهدان عینی اعلام کرد: مرکز تحقیقات علمی در منطقه «برزه» واقع در دمشق هدف حملات آمریکا و متحدانش قرار گرفته است.

  دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دقایقی پیش از این حمله خبر داد و گفت: حمله به سوریه با همراهی فرانسه و بریتانیا صورت می‌گیرد.

  به گزارش تسنیم، ساعاتی پس از آغاز این حمله، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که حملات به سوریه پایان یافته و فعلا برنامه‌ای برای حملات بیشتر وجود ندارد. پنتاگون اعلام کرده که هنوز گزارشی از نتایج این حملات به دستش نیامده است

  پاسخ (0)
 • شورای اروپا تحریم‌های حقوق بشری ایران را یک سال دیگر تمدید کرد
  پنجشنبه 23 فروردین در 15:56

  به گزارش تسنیم، شورای اروپا تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را به بهانه نقض جدی حقوق بشر تا 13 آوریل 2019 تمدید کرده است.
  این تحریم ها شامل ممنوعیت سفر و توقیف اموال و دارایی های 82 فرد و یک شرکت، ممنوعیت صادرات تجهیزات به ایران که ممکن است به زعم غربی‌ها در سرکوب‌های داخلی یا نظارت بر ارتباطات مخابراتی از آنها استفاده شود.

  این تحریم ها نخستین بار در سال 2011 میلادی علیه تهران اعمال شده است. اقدامات حقوقی و قانونی قرار است در ژورنال رسمی شورای اروپا در 13 آوریل 2018 منتشر شود.

  پاسخ (0)
 • حکم قصاص قاتل «اهورا» اجرا شد
  سه شنبه 21 فروردین در 9:30

  خبرگزاری میزان: 25 مهرماه سال گذشته یک فقره کودک آزاری منجر به قتل در رشت اتفاق افتاد که در نهایت در 16 آذر ماه قاتل اهورای 3 ساله به قصاص نفس محکوم شد و حکم صادره صبح امروز اجرا شد.
  ماجرا از این قرار بود که ناپدری یک پسربچه حدوداً 3 ساله پس از آزار و اذیت جسمی این کودک، سر طفل را به دیوار می‎کوبد که در اثر این اقدام کودک فوت می کند

  ناپدری طفل در بازجویی اظهار داشته که هیچگونه سابقه و مشکل روانی نداشته و در زمان اقدام به این عمل مجرمانه مواد مخدری نیز مصرف نکرده است اما به منظور بررسی دقیق این ادعا پرونده به پزشکی قانونی ارجاع شد.

  حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفوی‌نیا دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان در این زمینه گفت: طبق نظریه پزشکی قانونی علت تامه فوت خونریزی مغزی گزارش شده است.

  دادستان رشت همچنین هفت آبان ماه از صدور کیفرخواست و ارسال پرونده قتل اهورای 3 ساله به دادگاه خبر داد.

  وی با اشاره به دریافت نظریه نهایی پزشکی قانونی تصریح کرد: این پرونده پس از طی مراحل قانونی در دادسرا با صدور کیفرخواست کودک آزاری و قتل عمد به دادگاه کیفری یک استان ارسال شد.

  گفتنی است جلسه محاکمه قاتل اهورا 8 آذر ماه در دادگاه 1 کیفری استان گیلان برگزار شد.

  سیاوش پور رئیس کل دادگستری گیلان در 17 بهمن ماه از تایید رای پرونده اهورای سه ساله در دیوان عالی کشور خبر داد و گفت: پس از انجام تشریفات و تقاضی اولیای دم و استیذان از رئیس قوه قضاییه رای به مرجله اجرا در خواهد آمد.

  گفتنی است رييس كل دادگستري استان گيلان گفت:حکم قصاص قاتل اهورای 3 ساله در زندان رشت اجرا شد.

  پاسخ (0)
 • به گزارش گروه دفاعی خبرگزاری تسنیم به نقل از روابط عمومی قرارگاه پدافند هوایی خا
  سه شنبه 21 فروردین در 9:24

  پایگاه خبری انتخاب: سازمان ثبت احوال آمار ازدواج و طلاق سال 1396 را منتشر کرده است. براساس این آمار تعداد ازدواج‌های ثبت‌شده نسبت به سال 1395، حدود 8 درصد (51 هزار مورد) کاهش داشته، در حالی که تعداد طلاق‌ها به حدود 175 هزار مورد رسیده که بیشترین آمار ثبت شده در تاریخ ایران است.

  براساس آمار اعلام شده، پارسال 609 هزار مورد ازدواج ثبت شده و تعداد طلاق‌ها 175 هزار مورد بوده است. به این ترتیب نسبت طلاق‌ها به ازدواج‌های ثبت‌شده در یک سال به 29 درصد رسیده است که بالاترین آمار در تاریخ ثبت احوال ایران از سال 1344 است

  تعداد طلاق‌ها از آغاز دهه 1370، روندی صعودی داشته است. اما از اوایل دهه 1380 همزمان با افزایش تعداد ازدواج‌ها که بیشتر مربوط به متولد دهه 1360 بود، تعداد طلاق‌ها هم افزایش یافت. تا جایی که در سال 1385، تعداد طلاق‌ها به بیش از دو برابر سال 1375 رسید.

  با این حال از سال 1389، با آغاز کاهش تعداد ازدواج‌ها، تعداد طلاق‌ها همچنان در حال افزایش است.

  پاسخ (0)
 • اولین واکنش رسمی ایران به ادعای پرواز جنگنده‌های اسرائیلی در آسمان ایران
  سه شنبه 21 فروردین در 9:10

  به گزارش تسنیم به نقل از روابط عمومی قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص)، اولین مراسم صبحگاه ستاد قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) در سال 97 با حضور امیر سرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده این قرارگاه برگزار شد.

  امیر اسماعیلی در این مراسم ضمن تبریک سال نو گفت:در سال جدید و قتی نگاهی به گذشته می‌کنیم مشاهده می‌کنیم اقدامات بسیار خوبی به دست کارکنان پدافند هوایی در سراسر کشور انجام شده است.

  فرمانده قرارگاه پدافند هوایی در ادامه با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در آغاز سال اظهار داشت: چندین سال است که ما دستور توجه به امور اقتصادی و توجه به تولیدات درون زا را از سوی رهبری دریافت می‌کنیم و همه ما موظف و مکلفیم با کار و تلاش مجاهدانه صرفه و صلاح اقتصادی را برای کشور و سازمانی که در آن انجام وظیفه می‌کنیم فراهم کنیم.

  وی در ادامه تصریح کرد: توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری برای همه ما واجب است و باید دقت کنیم در خرید محصولات مورد نیازمان و انتظار از مسولین خرید این است که از کالای ایرانی حمایت کنند تا این حمایت منجر به افزایش کیفیت محصول ایرانی شود.

  امیر اسماعیلی در پایان تاکید کرد: در روز های گذشته یاوه گویی‌هایی از برخی از رسانه‌های دشمنان در خصوص پرواز هواپیماهایی در کشور شنیده شد که ارزش پاسخگویی نداشت اما همین جا می‌گویم که اگر کشوری حماقتی انجام دهد و هواپیمایش نزدیک شود قطعا اولین خط مقدم که پدافند هوایی است پاسخ کوبنده می‌دهد و این یاوه گویی‌ها جایی جز همان رسانه‌های شیطان صفت و متوهم ندارد.

  پاسخ (0)
 • وزیر ارتباطات: برخی از مراکز داده کشور با حمله‌ی سایبری مواجه شدند
  شنبه 18 فروردین در 9:26

  به گزارش تسنیم، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توئیت خود آورده است:
  امشب برخی مراکز داده کشور با حمله سایبری مواجه شده اند. تعدادی از مسیر یابهای کوچک به تنظیمات کارخانه‌ای تغییر یافته‌اند . مرکز ماهر با یاری رساندن به این مراکز داده حمله را کنترل و و در حال اصلاح شبکه های آنان و برگردادندن وضعیت به حالت طبیعی است.

  تلاش‌ها برای نا امن جلوه دادن ها یک فرصت برای اصلاح اشکال‌هاست.

  آذری جهرمی در دومین توئیت خود دامنه این حملات را فراتر از ایران اعلام کرده و ادامه داده است: منشا حملات در دست بررسی است.

  پاسخ (0)
 • سخنگوی کمیسیون قضایی: از حذف انحصار در قضاوت و وکالت استقبال می‌کنیم
  شنبه 18 فروردین در 9:24

  حجت‌الاسلام حسن نوروزی در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به سؤالی در خصوص طرح « پذیرش و آموزش حرفه وکالت» اظهار کرد: برای بتوان از ظرفیت فارغ‌التحصیلان حقوق استفاده در مراکز حقوقی استفاده کرد، چنین طرحی مطرح شده است؛ البته هنوز در دستور کار مجلس به عنوان طرح قرار نگرفته است اما صحبت‌هایش وجود دارد و ما از این موضوع و هر چیزی که وضعیت وکالت را سر و سامان دهد، استقبال می‌کنیم.

  وی با بیان اینکه موافق حذف ظرفیت از آزمون وکالت است گفت: معتقدیم هر چه وضعیت آزادتر باشد و انحصار از بین برود، به نفع مردم است. در حقیقت در مسائل اقتصادی و اجتماعی هر چه انحصار کم شود و اختیارات از یک مجموعه‌ای که فقط امر و نهی بکند، گرفته شود، مردم سود می‌برند. اینکه فقط یک جمع خاصی به حرفه وکالت دست یابند را قبول نداریم؛ البته نمی‌گوییم نظارت و کنترل نباشد.

  نوروزی ادامه داد: جهان به طرفی پیش رفته که کنکور را حذف کرده است و همه می‌توانند در دانشگاه‌ها تحصیل کنند و به نوعی انحصار را حذف کردند و هر کسی بر اساس توان علمی خود می‌تواند مدرک بگیرد.

  این نماینده مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که منتقدان حذف ظرفیت می‌گویند چرا حذف ظرفیت از حرفه قضاوت و سردفتری اسناد رسمی برداشته نمی‌شود و فقط درباره وکالت چنین موضوعی مطرح می‌شود گفت: ما معتقدیم در حوزه قضاوت و وکالت نیز باید انحصار برداشته شود. هر چه انحصار کمتر باشد، قدرت انتخاب مردم افزایش می‌یابد. در بحث قضاوت نیز این موضوع صدق می‌کند؛ وقتی یک جمع یا صنف خاصی برای قضاوت انتخاب می‌شوند، هر چه قدر هم بازرسی و نظارت وجود داشته باشد، باز هم می‌بینیم اشکالات زیاد است.

  نوروزی تصریح کرد: وقتی در بحث قضاوت، سردفتری اسناد رسمی یا وکالت انحصار پیش می‌آید خیلی‌ها برای خود حاشیه امن می‌بینند و برای مردم مشکل ایجاد می‌شود.

  پاسخ (0)