ورود
19 5
تصویر
 • وضعیت "مصرف موادمخدر" با طرح جدید مجلس چگونه می‌شود؟
  دوشنبه 2 مرداد در 8:30

  عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضائی مجلس درباره طرح جدید مجلس درخصوص مدیریت، کنترل و نظارت مصرف مواد مخدر توضیح داد.
  یحیی کمالی‌پور نایب رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به ادعاهای مطرح شده در فضا‌ی مجازی مبنی بر توزیع مواد مخدر از سوی دولت، اظهار داشت: مباحثی در فضای مجازی مطرح شده مبنی بر اینکه مصرف تریاک آزاد شده که خلاف واقع است.

  وی افزود: بر اساس طرح مدیریت، کنترل و نظارت مصرف موادمخدر، نمایندگان مجلس به دنبال این هستند که مصرف مواد مخدر را مدیریت کنند.

  کمالی‌پور با اشاره به گزارش سازمان پزشکی قانونی گفت: بر اساس گزارشی که این سازمان اعلام کرده بیشتر مرگ و میر‌های اعلام شده ناشی از سوء مصرف مواد مخدر است، بنابراین نمایندگان درصدد این هستند که مصرف مواد مخدر را مدیریت کنند و این به معنای آزادشدن مصرف تریاک نیست اما در شبکه‌های مجازی عنوان شده که مصرف آن آزاد شده است.

  عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضائی مجلس ادامه داد: واقعیت این است که افرادی که مبتلا و گرفتار مواد مخدر هستند، باید مدیریت و ساماندهی و از خیابانها جمع‌آوری شوند.

  وی با تاکید بر اینکه نمایندگان در کنار مبارزه با مواد مخدر وظیفه دارند که مصرف مواد مخدر را در کشور مدیریت، کنترل و نظارت کنند، تصریح کرد: یکی از راه‌های مدیریت، کنترل و نظارت بر توزیع آن است که بتوانیم مواد را به صورت مدیریت شده در اختیار معتادان قرار دهیم تا در جامعه فراگیر نشود، اگر چنین اتفاقی بیفتد باعث می‌شود که هر فرد، مغازه‌ و صنفی به دنبال فروش مواد مخدر نرود.

  عضو هیئت رئیسه کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس، تصریح کرد: موضوع این طرح (مدیریت،کنترل و نظارت مصرف مواد مخدر) که به قانون مبارزه با مواد مخدر که در کمیسیون در حال بررسی است به معنای مباحثی که در فضا‌ی مجازی مطرح می‌شود، نیست.

  پاسخ (0)
 • جزییات مذاکره رئیس سازمان حج با عربستان برای حل مشکل ویزای دیپلماتهای ایرانی
  دوشنبه 2 مرداد در 8:29

  رئیس سازمان حج و زیارت اظهار کرد:‌ با توجه به تأخیر در صدور ویزای هیئت کنسولی، حضوراً با وزیر حج عربستان مذاکره‌ داشتم و او هم تأکید کرد که طی روزهای آتی به‌سرعت این مشکل را رفع خواهند کرد تا هیئت کنسولی جمهوری اسلامی ایران ویزای خود را دریافت کنند.
  به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ حمید محمدی امروز درباره آخرین وضعیت حج تمتع سال جاری گفت: بر اساس سیاست کلی نظام جمهوری اسلامی ایران در زمینه حج، سازمان حج و زیارت مکلف به فراهم آوردن مقدمات و اجرای برنامه‌های تشرف زائران ایرانی به حج شده است و طبق توافقاتی که با طرف سعودی داشته‌ایم یکی از دغدغه‌های مهم، موضوع ویزای حجاج بود که خوشبختانه علی‌رغم اینکه امسال برای اولین بار صدور ویزای زائران در داخل کشور انجام می‌گیرد تا امروز بیش از 20 هزار ویزا برای حجاج دریافت شده و صدور ویزا همچنان ادامه دارد.

  وی درباره اسکان زائران خانه خدا توضیح داد: تیم مسکن حج سازمان حج و زیارت روز پنجشنبه عازم عربستان شدند و هم‌اکنون در آن کشور مستقر هستند؛ همچنین اولین گروه از مدیران هتلهای حج روز سوم مرداد ماه عازم عربستان خواهند شد تا هتلها را برای پذیرایی از زائران ایرانی آماده و تجهیز کنند.

  رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: اولین پرواز حج روز نهم مرداد ماه انجام خواهد گرفت؛ پروازهای مدینه قبل تا 30 مرداد ادامه خواهد داشت و پروازهای مدینه بعد از 14 مرداد آغاز می‌شود و تا سوم شهریور ادامه خواهد داشت.

  محمدی درباره صدور ویزای هیئت 10نفره کنسولی وزارت امور خارجه در حج اظهار کرد: یکی از دغدغه‌های جمهوری اسلامی ایران این بود که مجموعه امور کنسولی ما در طول سفر حج فعال باشد بنابراین در توافقنامه حج نیز آمده که در موسم حج، عربستان شرایط را برای حضور یک هیئت 10نفره فراهم کند.

  رئیس سازمان حج و زیارت افزود: با توجه به تأخیر در صدور ویزای هیئت کنسولی، حضوراً با وزیر حج عربستان مذاکره‌ای داشتم و او هم تأکید کرد که طی روزهای آتی به‌سرعت این مشکل را رفع خواهند کرد تا هیئت کنسولی جمهوری اسلامی ایران ویزای خود را دریافت کنند و در قالب رسمی بتوانند خدماتی را به زائران ایرانی ارائه دهند اما ویزای عوامل ستادی و مدیران و عوامل کاروان‌ها و مجموعه‌ها به‌سهولت دریافت می‌شود.

  محمدی تصریح کرد: از آنجایی که اعزام به حج سیاست کلی نظام است برنامه‌ها طبق تکلیفی که به‌عهده سازمان حج و زیارت گذاشته شده، بدون مشکل دنبال می‌شود و زائران قطعاً به حج اعزام خواهند شد.

  پاسخ (0)
 • صنعت برق در آستانه یک خطر جدی/وزارت نیرو دست به دامن مردم شد
  دوشنبه 2 مرداد در 8:28

  درپی پیش بینی افزایش 5 درصدی دمای هوا طی روزهای آینده، صنعت برق کشور در آستانه ثبت یک رکورد جدید مصرف و احتمال قریب به یقین قطع گسترده برق در صورت عدم صرفه جویی از جانب مردم قرار گرفته است.
  به گزارش تسنیم، سازمان هواشناسی کشور با صدور اطلاعیه‌ای پیش بینی کرد در روزهای آتی دمای هوا تا 5 درجه گرم‌تر می‌شود.

  در اطلاعیه سازمان هواشناسی با عنوان ویژه حامل‌های انرژی آمده است: بر اساس تحلیل آخرین نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی به اطلاع می‌رساند که از روز چهارشنبه (1396/05/04) تا دوشنبه هفته آینده دمای هوا در سطح کشور غیر از نوار ساحلی خلیج فارس و دریای عمان بین 3 تا 5 درجه افزایش خواهد یافت.
  وزارت نیرو اعلام کرد، با توجه به بالا بودن مصرف آب و برق در این روزها و افزایش آن در روزهای آینده، توصیه می‌شود برای پیشگیری از پیامدهای احتمالی آن، در تأمین و مصرف بهینه آب و برق تمهیدات لازم بکار گرفته شود.
  برپایه این گزارش، هر یک درجه افزایش دمای هوا، باعث افزایش 500 تا 700 مگاواتی مصرف برق در کشور می‌شود

  پاسخ (0)
 • احتمال کناره گیری ملک سلمان از سلطنت تا 5 ماه دیگر
  دوشنبه 2 مرداد در 8:27

  کسانی که از مسائل پنهانی قصر پادشاهی در عربستان سعودی با خبر هستند، احتمال می‌دهند پادشاه تا پنج ماه دیگر از تخت سلطنت کنار برود.
  به گزارش تسنیم به نقل از روزنامه رای الیوم، کسانی که از مسائل پنهانی قصر پادشاهی در عربستان سعودی با خبر هستند، احتمال کناره گیری ملک سلمان بن عبدالعزیز از تخت سلطنت به نفع پسرش محمد بن سلمان در فاصله زمانی که از پنج ماه فراتر نخواهد رفت، بعید نمی دانند.

  کناره گیری از سلطنت پس از تعیین تکلیف مسائل مهم داخلی و خارجی

  به عقیده این گروه کناره گیری ملک سلمان پس از نهایی کردن پرونده های مهم داخلی و منطقه ای صورت خواهد گرفت.

  گام اول در راستای فراهم کردن مقدمات کناره گیری از تخت پادشاهی دور کردن محمد بن نایف به شیوه ای ظالمانه بود که رسانه های آمریکایی از جمله روزنامه واشنگتن پست و نیویورک تایمز به آن اشاره کردند.

  گام دوم نیز به سفر ملک سلمان به شهر طنجه و استراحت در آنجا مربوط می شود و به این ترتیب اداره کشور را در اختیار ولیعهد و معاونان وفادار و نزدیکانش بگذارد؛ کسانی که از چند هفته پیش پست های حساس را به آنان داده است.

  شمارش معکوس برای کناره گیری از تخت سلطنت

  ملک سلمان و همراهان نزدیکش در این فاصله فقط به نظارت بر کارهای ولیعهد و کادر همراه او اکتفا کرده و یا در برخی موارد توصیه هایی نیز می دهند و به این ترتیب محمد بن سلمان در ماه اوت تا پایان سپتامبر عملا پادشاه عربستان سعودی خواهد بود و این مدت به مثابه آزمونی است تا ملک سلمان بتواند زمان دقیق اعلام کناره گیری از تحت سلطنت به نفع پسرش را نهایی کند.

  شمارش معکوس برای کناره گیری از قدرت از اکتبر آغاز شده و تا پایان سال جاری و یا آغاز سال آینده ادامه خواهد یافت و احتمال دارد پادشاه در این فاصله از سلطنت کنار برود و دلیل آن را نیز منافع عالی کشور اعلام کند.

  سعودی ها هر لحظه منتظر خبر کناره گیری پادشاه

  به گفته کسانی که از اوضاع قصر پادشاهی با خبر هستند، ملک سلمان افکار عمومی سعودی را برای احتمال کناره گیری از قدرت آماده کرده است و به این ترتیب تصمیم او غیرمنتظره نخواهد بود بلکه سعودی ها آن را به عنوان اقدامی که هر لحظه احتمال وقوع آن است، می پذیرند.

  تصمیم گیری ریاض بدون مشورت با آمریکا ممنوع

  ملک سلمان بن عبدالعزیز کشورهای بزرگ به ویژه آمریکا و انگلیس را برای چنین اقدامی آماده کره است زیرا ریاض نمی تواند چنین کاری را بدون مشورت دقیق با کاخ سفید انجام دهد چرا که گفته می شود آمریکا در نهایت ضامن امنیت عربستان در رویارویی با ایران است.

  بنابر اعلام این منابع، ریاض نمی تواند هیچ تصمیم راهبردی را بدون مراجعه به کاخ سفید و وزارت دفاع آمریکا اتخاذ کند.

  چه کسی ولیعهد خواهد شد؟

  اما امیران با نفوذ سعودی در مورد قضیه حساس یا همین که چه کسی در زمان پادشاهی محمد بن سلمان در آینده ولیعهد خواهد بود، تصمیم نهایی نگرفته اند و در این مورد به دیدگاه مشترک نرسیده اند اما بیشتر به سمت امیران نسل سوم یا همان نوادگان بنیانگذار آل سعود تمایل دارند با این حال باید در نظر داشت که شکل و ساختار خاندان حکم سعوندی در این خصوص هیچ پاسخ راضی کننده ای ندارد.

  تعیین جانشین ولیعهد، دغدغه اصلی محمد بن سلمان

  منابع سعودی همچنین تاکید کردند، اکنون دغدغه اصلی محمد بن سلمان انتخاب هرچه سریع تر جانشین ولیعهد است تا این شخص در صورت کناره گیری ملک سلمان از قدرت، ولیعهدی را برعهده بگیرد.

  احتیاط بن سلمان برای جلوگیری از شدت نارضایتی در عربستان

  بر این اساس محمد بن سلمان اکنون سرگرم گفت وگوهای فشرده با برخی افراد نزدیک به خود در خاندان حاکم است و به گفته منابع سعودی وی نمی خواهد دایره خشم کنونی ناشی از برکناری غیرمنتظره محمد بن نایف از ولیعهدی گسترش پیدا کند.

  قوت گرفتن مخالفت بیصدا در خاندان سعودی

  در این میان کارشناسان مسائل سعودی فاش کردند، نوعی «مخالفت بیصدا» در خاندان سعودی وجود دارد که در حال هرچه قدرت گرفتن است و هسته های آن نیز از سوی سه امیر سعودی که از بیعت با محمد بن سلمان به عنوان ولیعهد خودداری کردند، شکل گرفته است.

  و این سه که از افراد مهم خاندان حاکم هستند عبارتند از:

  احمد بن عبدالعزیز وزیر کشور سابق و یکی از چهره های سرشناس «سدیری ها»

  امیر عبدالعزیز بن عبدالله معاون وزیر خارجه و نماینده جناح هوادار ملک عبدالله بن عبدالعزیز و عضو گارد ملی در هیئت بعیت

  امیر محمد بن سعد معاون امیر منطقه ریاض که از تایید امیران غیر از خاندان سدیری ها و نیزی امیرانی که از نسل بنیانگذار آل سعود نیستند، برخوردار است.

  چرا ملک سلمان سفرش را به تاخیر انداخت؟

  در این میان برخی خبرها حاکی از این است که ملک سلمان سفر خود به طنجه را حدود چهار روز به تاخیر انداخت که دلیل آن فراهم شدن فرصت بیشتر برای تعیین جانشین جدید ولیعهد و اعلام رسمی آن پیش از سفرش ذکر شده است، اما این دلیل فقط در چارچوب گمانه زنی ها بوده و هیچ سند رسمی و یا نیمه رسمی در این خصوص وجود ندارد

  پاسخ (0)
 • دوجنسه‌ها و بیماران عفونی؛ 30 درصد معتادان خیابانی تهران
  یکشنبه 1 مرداد در 7:53

  دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران می‌گوید ترنس‌ها، دوجنسه‌ها، مبتلایان ایدز، هپاتیت، سل و سایر بیماران مسری صعب‌العلاج، حدود 30 درصد معتادان خیابانی تهران را تشکیل می‌دهند که جزو پروتکل ماده 16 قرار ندارند و به خیابان بازمی‌گردند.
  محمدعلی اسدی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به آغاز مجدد طرح ساماندهی معتادان خیابانی در شهر تهران اظهار داشت: در حال حاضر طرح جمع‌آوری و ساماندهی معتادان خیابانی پایتخت اجرایی شده و این طرح در تمام نقاط آلوده شهر تهران اعم از شوش، مولوی، حاشیه‌ بزرگراه‌های شمال شهر و ... در حال اجراست.

  دبیر هماهنگی شورای مبارزه با مواد مخدر استان تهران اضافه کرد: اجرای این طرح تا سقف ساماندهی 3200 معتاد خیابانی شهر تهران ادامه خواهد یافت و ماموران پلیس به صورت روزانه اقدام به پاکسازی مناطق آلوده، جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر و خیابانی می‌کنند.

  وی با بیان اینکه ساماندهی معتادان متجاهر بر اساس پروتکل تعیین شده مراکز ماده 16 انجام می‌گیرد گفت: ما تنها قادر به جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهری هستیم که در شاخصه‌های این پروتکل تعریف شده باشند.

  اسدی ادامه داد: این بدان معنا است که معتادان خیابانی بالای 65 سال، معتادان دارای زخم‌های باز، اتباع خارجی، کودکان معتاد، معتادان مبتلا به بیماری‌های مسری شدید، عفونی و لاعلاج از جمله سل، ایدز و هپاتیت و ... مشمول این پروتکل نمی‌شوند.

  دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران گفت: با توجه به وظایف قانونی ما و عدم توانایی‌مان در ساماندهی معتادان خیابانی، این معتادان پس از جمع‌آوری، در مرحله غربالگری جدا شده و آزاد می‌شوند

  وی در پاسخ به این سوال که در چنین شرایطی، خطرناکترین معتادان متجاهر به کف خیابان بازمی‌گردند، افزود: ما به هیچ وجه نمی‌توانیم وفق پروتکل اجازه دهیم معتادانی که بیماری سل یا بیماری‌های مسری صعب العلاج همچون ایدز یا هپاتیت دارند بین سایر معتادین دیگر نگهداری شوند. لذا باید تمام دستگاه‌های مسئول، تکلیف خود را در موضوع ساماندهی معتادان خیابانی انجام دهند و باید متولیان دستگاه‌های مسئول، فکری برای حل این موضوع داشته باشند.

  اسدی با بیان اینکه 20 تا 30 درصد معتادان خیابانی را معتادان دارای بیماری‌های عفونی صعب‌العلاج، ترنس‌ها و دوجنسه‌ها، معتادان مبتلا به ایدز، هپاتیت، سل و سایر مبتلایان به بیماری‌های مسری تشکیل می‌دهند گفت: در چنین شرایطی باید متولیان همه دستگاه‌ها، برای حل مشکل ساماندهی معتادان خیابانی پای کار بیایند و خوشبختانه برخی از دستگاه‌ها و سازمان‌ها همچون بهزیستی و اداره اتباع، با تمام توان سعی در اجرای تکلیف قانونی خود دارند.

  به گفته دبیر شورای هماهنگی استان تهران، در حال حاضر این استان ظرفیت پذیرش و ساماندهی 150 معتاد زن متجاهر را داراست

  پاسخ (0)
 • گرمای شدید در راه است/منتظر خاموشی باشیم؟
  یکشنبه 1 مرداد در 7:53

  معاون هماهنگی توزیع توانیر گفت:طبق اعلام سازمان هواشناسی طی روزهای آینده بار دیگر شاهد افزایش دما، بویژه در استان های جنوبی و ‏گرمسیر کشور خواهیم بود.نیروگاههای ما در آماده باش کامل هستند اما اگر از پیک مصرف فراتر روند نیروگاهها با ضعف مواجه می شود.
  به گزارش تسنیم، محمدرضا حقی فام معاون هماهنگی توزیع ‏شرکت توانیر گفت :‏ یکی از علل افزایش مصرف برق در کشور، ورود بی‌رویه لوازم سرمایشی پر مصرف به کشور است و سهم این ‏وسایل در افزایش مصرف برق کشور بسیار است و باید از ورود این لوازم به کشور جلوگیری شود.
  ‏وی افزود: در صورت تداوم رشد مصرف برق، صنعت برق با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد و با ادامه این ‏روند،مشکلات عدیده ای در انتظار صنعت برق کشور است.
  ‏حقی فام گفت : در سال جاری هم 18 درصد خاموشی ناشی از کسر تولید برق در کشور داشتیم و در این میان نقش وسایل غیر استاندارد بسیار مهم است که در دو استان تهران و آذربایجان استفاده شدند و صنعت برق کشور را درگیر کردند.اینها افزایش بار را به ما تحمیل کردند و ما موارد را منتقل کردیم و انتظار پیگیری داریم.

  معاون هماهنگی توزیع ‏شرکت توانیر گفت :مصرف انرژی ما 4.5 برابر دنیاست و این بسیار نگران کننده است ما 14 برابر ژاپن انرژی مصرف می کنیم و 33درصد از مصرف کشور در بخش خانگی است. شاخص شدت انرژی هرچه بالاتر باشد یعنی ما استفاده مطلوبی از انرژی نداشته ایم .
  ‏وی ادامه داد: طبق اعلام سازمان هواشناسی قرار است طی روزهای آینده بار دیگر شاهد افزایش دما، بویژه در استان های جنوبی و ‏گرمسیر کشور باشیم. نیروگاههای ما در آماده باش کامل هستند اما اگر از پیک مصرف فراتر روند نیروگاهها با ضعف مواجه می شوند .در 14 تیر با پیک مصرف ما چیزی حدود 400 مگاوات خاموشی در استانهای مختلف داشتیم که میانگین یک ربع تا دوساعت خاموشی بود.

  ‏وی یادآوری کرد: معاون برق و انرژی وزارت نیرو روز گذشته اعلام کرد، چنان که بنا باشد در سال آینده نیز شاهد چنین رشدی در ‏مصرف برق باشیم می بایست بیش از 20 هزار میلیارد تومان جهت تأمین چنین مصرفی در صنعت برق سرمایه ‏گذاری کرد.
  ‏حقی فام گفت : یکی از راهکارهای تقویت صنعت برق کشور و افزایش تولید برق، سرمایه گذاری در بخش انرژی های نو، بویژه ‏انرژی خورشیدی، است و در این بخش نیز سرمایه ‏گذاریهایی انجام گرفته و پتانسیل و ظرفیت کشور در این بخش موجود است.
  حقی فام گفت : پیک ما 2 بعد از ظهر است و درخواست ما از مردم این است در ساعات پیک مصرف تا حد ممکن صرفه جویی کنندو از استفاده وسایل پر مصرف خودداری کنند

  پاسخ (0)
 • آخرین وضعیت استرداد خاوری از زبان سخنگوی وزارت خارجه
  شنبه 31 تیر در 8:12

  سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می‌گوید هر چند هنوز دارای روابط سیاسی با کانادا نیستیم و اخیراً هم مشکلاتی بروز کرده اما موضوع استرداد خاوری همچنان مورد پیگیری است.
  بهرام قاسمی در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص بازگرداندن خاوری مدیرعامل متواری بانک ملی و اینکه آیا بهتر شدن اندک رابطه با کانادا، بازگرداندن خاوری را تقویت می‌کند یا خیر اظهار کرد: در ارتباط با خاوری، هیچ خبر جدیدی ندارم؛ البته هنوز ما دارای روابط سیاسی با کانادا نیستیم، بنابراین بعید است روابط بهتر شده باشد و یک یا دو مشکل هم در این فاصله بروز کرده است.

  این مقام مسئول در وزارت امور خارجه در پاسخ به این سئوال که آیا امیدی به استرداد خاوری وجود دارد یا خیر گفت: موضوع همچنان مورد پیگیری است.

  به گزارش تسنیم، بعد از اعلام خبر کشف فساد بزرگ بانکی موسوم به «اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی» در تابستان 90، اسامی مسئولان و بانک‌های مختلفی در ارتباط با این فساد به میان آمد که محمودرضا خاوری مدیرعامل وقت بانک ملی یکی از آنها بود.

  خاوری حدود یک ماه بعد از افشای این فساد کلان و اطمینان از اینکه هنوز ممنوع‌الخروج نشده است، به بهانه شرکت در یک همایش خارجی، به کشور انگلیس سفر می‌کند و با ارسال فکسی استعفای خود از ریاست بانک ملی ایران را اعلام می‌کند.

  متن کامل نامه استعفای مدیرعامل بانک ملی ایران مربوط به 5 مهر 90 به شرح زیر است:

  احتراماً سوءاستفاده گروه سرمایه‌گذاری امیرمنصور آریا، از ابزارهای تأمین مالی بانکی خشم افکار عمومی را برانگیخت و موجب قضاوت‌های متفاوتی درباره عملکرد نظام بانکی کشور شد. گرچه ریشه اصلی این سوء‌استفاده در بانک صادر کننده اعتبارات اسنادی بوده و تردیدی در مسئولیت بانک صادرات نیست، ولی «اداره کل امور شعب» بانک ملی ایران هم با تجاوز از حدود اختیارات، بدون توجه به دستورات کتبی این جانب و عضو ذی‌ربط هیئت مدیره و نقض تذکرات کتبی مدیریت امور اعتباری و مدیریت امور نظارت و بازرسی، با قبول ریسک فوق‌العاده عظیمی در تنزیل اعتبارات اسنادی (صرفاً به اتکای تعهد قطعی بانک صادرات ایران) در شکل گیری این پدیده شوم بی‌تأثیر نبوده است.

  لذا این جانب از طرف خود و کارکنان شریف و زحمتکش بانک ملی ایران با ابراز تأسف از عملکرد «اداره کل امور شعب مناطق آزاد» از محضر مقام معظم رهبری و ملت شریف ایران عذرخواهی کرده و ضمن تأکید بر بقای مسئولیت بانک صادرات ایران، به احترام افکار عمومی استعفای خود را تقدیم حضور جناب‌عالی می‌کنم.

  بدیهی است دفاع از شخصیت حقیقی خود را موکول به فرصت مناسب کرده و از خداوند بزرگ توفیق و عزت همه خدمتگزاران امین و دلسوز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را خواهانم.

  با وجود این استعفای فکسی، امید اندکی بود که خاوری به ایران برگردد اما سفر او به کانادا و اعلام اینکه خاوری تابعیتی دوگانه داشته و از مدت‌ها قبل خانواده‌اش را به ویلایی که در این کشور خریده، فرستاده، امیدهای کم رنگ را بی‌رنگ کرد تا بخشی از اسرار فساد بزرگ مه آفرید امیرخسروی و دست‌های پشت پرده آن، همچنان سر به مهر بماند.

  آیا فرار خاوری از ایران، هماهنگ شده بود؟/وزارت اطلاعات گفت خاوری ممنوع‌الخروج نیست

  بعد از اینکه وکیل مه آفرید در یکی از جلسات دادگاه مدعی شد دست‌هایی در کار بود تا خاوری از کشور خارج شود، قاضی سراج در یکی از جلسات درباره خروج خاوری از کشور گفت: در تاریخ 25 شهریور سال 90 خاوری مدیرعامل فراری بانک ملی تصمیم به خروج از کشور می‌گیرد آن هم به مقصد انگلستان. در تاریخ 29 شهریور 90 تحت نامه‌ای با شماره 578669 با مأموریت خاوری موافقت می‌شود و در تاریخ 6 مهر سال 90 در نامه‌ای به شماره 579516 از سوی مشاور نهاد و دبیر هیئت نظارت در سفرهای خارجی این مأموریت کم‌لن‌یکن تلقی می‌شود. چند روز بعد از لغو مأموریت خاوری، از محل هتلی در لندن فکسی به دفترش می‌فرستد و در آن فکس استعفایش را اعلام می‌کند.

  سراج در آن جلسه به اظهارات آقای «د» رئیس دفتر آقای خاوری اشاره کرد کرد و گفت: این فرد مدعی است در 31 شهریور سال 90 خاوری به مدیریت حراست بانک می‌گوید برنامه‌ سفری به لندن دارم. از وزارت اطلاعات بپرسید اگر ممنوع‌الخروج نیستم بلیت تهیه شود. رئیس دفتر خاوری مدعی است از طریق آقای «ص» مدیرکل حراست بانک ملی خواستم تا از آقای «ز» رئیس سازمان حراست کل کشور موضوع بررسی شود. نهایتاً آقای «پ» معاون وزیر اطلاعات بلامانع بودن خروج خاوری را به آقای «ز» و از آن طریق به آقای «ص» اعلام می‌کند و خاوری موفق می‌شود با تهیه بلیت به مقصد لندن از کشور بگریزد.

  آغاز ارتباط‌گیری و تبانی گروه آریا با خاوری

  مدت کوتاهی بعد از اعلام نخستین خبر درباره این فساد، نخستین جلسه رسیدگی به بزرگ‌ترین فساد تاریخ ایران در 29 بهمن سال 90 در دادگاه انقلاب تهران و به ریاست قاضی ناصر سراج که با حکمی ویژه مسئول رسیدگی به این پرونده شده بود، برگزار شد.

  بخشی از کیفرخواست 220 صفحه‌ای پرونده 12 هزار صفحه ای این فساد بزرگ مربوط به ارتباط گیری باند مه آفرید امیرخسروی با محمودرضا خاوری بود؛ نماینده دادستان تهران درباره این بخش از کیفرخواست گفت: در جریان خصوصی‌سازی و واگذاری شرکت‌های دولتی، نامبرده مبادرت به خرید شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران به تاریخ مزایده 6 شهریور 88 می‌کند و بلافاصله پس از تملک شرکت و ابقای مدیرعامل شرکت به نام «ع.ر» و تطمیع وی از طریق واریز مبلغ 30 میلیارد ریال به حساب شخصی وی و اعمال نفوذ در دستگاه‌های مختلف اداری و ارکان اعتباری بانک صادرات خوزستان و مرکزی به تاریخ 8 تیر 88 تقاضای گشایش اعتبار اسنادی به نفع شرکت گروه ملی صنعتی فولاد ایران به مبلغ 3 هزار و 200 میلیارد ریال به رغم ساختار نامناسب مالی آن شرکت می‌کند اما با توجه به اینکه گشایش اعتبار اسنادی مذکور، به لحاظ واقعی بودن است و حمل کالا، لذا پاسخگوی توقعات مه‌آفرید و بازپرداخت تعهدات و دیون سابق وی و تأمین نقدینگی جهت خرید شرکت‌های جدید نبوده و به لحاظ عدم کفایت تسهیلات مصوب و اخذ مجوز گشایش اعتبار برای گروه ملی فولاد، از طریق تبانی با مرتبطان بانک ملی از جمله محمودرضا خاوری، مدیرعامل وقت بانک ملی و همچنین «س.ک»،‌ رئیس شعبه بانک صادرات گروه ملی فولاد ایران در اهواز و سوءاستفاده از شرکت‌ها، برنامه اخذ تسهیلات را طراحی می‌کند.

  واریز 2 میلیون دلار خواست به حساب خاوری/امتناع بانک ملی برای شکایت از خاوری

  مه آفرید امیرخسروی در اولین جلسه دادگاه رسیدگی به این پرونده درباره پرداخت رشوه به مدیرعامل فراری بانک ملی، گفت: خاوری شماره حسابی در کانادا اعلام کرده بود و قرار بود 2 میلیون دلار به حساب او واریز شود اما در پیگیری‌های بعدی متوجه شدم مبلغ 3 میلیون و 109 هزار و 450 دلار به حساب او واریز شده است که قرار بود در ازای پرداخت این مبلغ سقف اعتباری ما را از طریق بانک مرکزی بالا ببرد. پولی که داده شد به این دلیل بود نه برای تنزیل.

  نماینده دادستان در سیزدهمین جلسه دادگاه: مسئولان بانک ملی حاضر به شکایت از خاوری نیستند.

  با وجود اعترافات صریح مه آفرید امیرخسروی درباره این پرداخت‌ها، در سیزدهمین جلسه رسیدگی به اتهامات این فرد، نماینده دادستان از بی‌تفاوتی مسئولان وقت بانک ملی مبنی بر پیگیری این پرونده و شکایت نکردن از خاوری گلایه کرد.

  فراهانی، نماینده دادستان با تأکید بر اینکه بحث ما اثبات شبکه‌ای بودن این پروسه است و نباید قبح کار پایین آورده شود تا به گونه‌ای باشد که کسی در این پرونده خودش را مقصر نداند، گفت: شاید اگر در کشور دیگری بود با مسئولان ارشدی که دست به چنین کاری زده‌اند برخورد و مجازات شدیدتری می‌شد اما در اینجا می‌بینیم که وزیر اقتصاد استیضاح نمی‌شود و بانک ملی نیز بعد از گذشت 7 ماه حاضر به شکایت نیست.

  وی ادامه داد: بعد از اخطار قانونی هم که شکایت می‌کنند حاضر به شکایت از خاوری نیستند و از بقیه افراد شکایت می‌کنند زمانی هم که می‌گوییم چرا از خاوری شکایت نمی‌کنید در جواب می‌گویند «نمی‌خواهیم از او شکایت کنیم».

  فراهانی گفت: رئیس فعلی بانک ملی باید بیاید و بگوید که چرا حاضر نیست از خاوری شکایت کند وگرنه اگر این کار را نکند من خودم دلیل آن را اعلام خواهم کرد.

  در همان جلسه بود که قاضی سراج برای اولین بار اعلام کرد برای خاوری دستور پیگرد ویژه از طریق اینترپل صادر شده است.

  با وجود اعلام این خبر، روابط سرد کشورهای غربی از جمله کانادا با ایران در آن دوره، نشان می‌داد که حتی صدور این دستور ویژه نیز تأثیر چندانی در به نتیجه رسیدن تعقیب قضایی خاوری ندارد و گذشت زمان نشان داد که هم اینترپل و هم دولت و دستگاه قضایی کانادا کوچکترین همکاری و همراهی با ایران را برای استرداد خاوری انجام نمی‌دهند.

  خروج خاوری از کانادا

  در طول گذشت بیش از 4 سال از فرار خاوری و اقامت وی در کانادا، پیگیری‌ها درباره استرداد وی تقریبا فقط یک طرفه و از سوی مسئولان ایرانی انجام می‌شد و مسئولان اینترپل و کانادا هیچ واکنشی به درخواست‌های ایران برای دستگیری وی نشان ندادند تا اینکه 14 بهمن سال 92، سرهنگ رضوانی مسئول پلیس بین‌الملل ناجا در گفت‌وگو با تسنیم از خروج خاوری از کشور کانادا خبر داد و گفت: با توجه به صدور اعلان قرمز برای خاوری، تمام کشورها موظف به شناسایی، دستگیری و استرداد وی هستند.

  اما 3 ماه بعد، رضوانی بار دیگر درباره خاوری اظهارنظر کرد و این بار به نقل از مسئولان پلیس کانادا گفت: خاوری همچنان در این کشور است؛ همان‌طور که با رایزنی و تلاش‌های صورت گرفته موفق شدیم یکی از متهمان این پرونده را در امارات دستگیر کنیم، تمام تلاش خود را با جدیت ادامه می‌دهیم تا موفق به دستگیری و استرداد خاوری شویم.

  حذف نام خاوری از لیست اینترپل/تکذیب ناجا

  مهر سال 95 بود که برخی رسانه‌ها مدعی شدند نام خاوری از لیست پیگیری‌های پلیس اینترپل حذف شده است اما به محض انتشار این خبر، پلیس ایران واکنش نشان داد و اعلام کرد: اصولاً متهمانی که تحت تعقیب بوده و محل اقامتشان معلوم نیست از سوی سازمان اینترپل برای آنها اعلان قرمز صادر می‌شود و همچنین مشخصات آن‌ها بر روی پورتال عمومی سازمان اینترپل ثبت می‌‌شود اما به محض اینکه محل اقامت آنها مشخص و بین پلیس اینترپل دو کشور ارتباط برقرار شد، به طور خودکار نام این افراد از روی پورتال عمومی برداشته می‌شود. این به معنی حذف نام متهم تحت تعقیب از لیست تعقیب سازمان اینترپل نیست. بنابرابن اعلان قرمز خاوری به قوت خود باقی است و از لیست اینترپل حذف نشده است و از نظر قانونی و حقوقی در سیستم‌های داخلی پلیس اینترپل که با یکدیگر ارتباط دارند تحت تعقیب بودن وی پابرجاست‌.

  بر اساس این گزارش، اوایل روی کار آمدن دولت جدید کانادا، «استفان دیون» وزیر امور خارجه این کشور که کشورش از سال 2012 روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کرده بود، نسبت به بازگشایی مجدد سفارت کانادا تمایل نشان داد و از لفو تحریم‌های کانادا علیه ایران خبر داد. «جاستین ترودو» نخست وزیر جدید کانادا نیز در اظهارنظریی مبنی بر آمادگی برای از سرگیری روابط دیپلماتیک با ایران گفت که این موضوع «مطمئنا» در نشست آتی کابینه مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

  با این حال، نه تنها روابط دیپلماتیک ایران و کانادا بهبود نیافت بلکه طی روزهای گذشته وقوع برخی اتفاقات از جمله حکم دادگاه استیناف کانادا مبنی بر مصونیت نداشتن اموال و دارایی‌های جمهوری اسلامی در برابر احکام قضایی این کشور، قدری روابط را تیره‌ تر هم کرده و امیدها برای بازگرداندن خاوری، بیش از پیش کم شده است.

  به تازگی هم عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران در پاسخ به این سؤال که "آیا محاکمه غیابى خاورى منتفى شده است؟" گفت: پرونده این شخص مفتوح است و منتفى نشده است

  پاسخ (0)
 • سوغاتی آرمسترانگ از ماه 1.8 میلیون دلار فروش رفت
  شنبه 31 تیر در 8:9

  خاکی که «نیل آرمسترانگ» در اولین فرود انسان بر روی ماه از روی آن جمع‌آوری کرده بود، در نیویورک و در حراج‌خانه «ساتبی» به حراج گذاشته شد و به قیمت 1.8 میلیون دلار به فروش رفت.
  به گزارش تسنیم، پیش از این ارزش خاک ماه که به همراه سنگ‌ریزه‌های آن در کیسه کوچکی قرار دارند در حدود 2 تا 4 میلیون دلار تخمین زده شده بود.

  بر اساس گزارش اسکای نیوز،«آرمسترانگ» از این کیسه برای جمع آوری سنگ‌ریزه‌ها و گرد و خاک ماه در ناحیه‌ای موسوم به «دریای آرامش» (Sea of Tranquility) استفاده کرد و این نمونه خاک را به همراه چند سنگ کوچک به زمین آورد.

  در نگاه اول این کیسه ساده و معمولی به نظر بیاید اما اتفاقاتی رقم خورده که سبب افزایش بها و ارزش این سوغاتی قدیمی شده است.

  طبق این گزارش، این کیسه پس از بازگشت به زمین، بخشی از گنجینه‌های ملی آمریکا شد اما طی جریاناتی به طور ناگهانی مفقود شد.

  پس از پیدا شدن آن در یک گاراژ شخصی به حراج گذاشته شد و توسط یک فرد معمولی خریداری شد.

  وی سپس این کیسه را برای انجام آزمایش به ناسا فرستاد.

  ناسا پس از اینکه از ماهیت و ارزش این کیسه مطلع شد، از بازگرداندن آن به صاحبش خودداری کرد.

  همین امر سبب شکایت صاحب این کیسه از ناسا شد و در نهایت دادگاه به نفع آن شخص رای داد.

  در نهایت این کیسه در حراجی که به مناسبت چهل و هشتمین سالگرد سفر به ماه در بیستم ماه ژوئیه برگزار شد با قیمت 1.8 میلیون دلار به فروش رسید.

  پاسخ (0)
 • مک‌کین به سرطان مغز مبتلا شده است
  پنجشنبه 29 تیر در 14:57

  سناتور جنگ‌طلب جمهوری‌خواه آمریکا، که هفته گذشته تحت عمل جراحی قرار گرفت، طبق اعلام پزشکان معالج وی، به سرطان مغز مبتلا شده است.
  به گزارش تسنیم به نقل از «آسوشیتدپرس»، پزشکان معالج «جان مک‌کین» سناتور جمهوری‌خواه از ایالت آریزونا به سرطان مغز مبتلا است.

  بیمارستان «مایو کلینیک» در شهر فینکس در ایالت آریزونا در بیانیه‌ای اعلام کرده است: تشخیص اولیه حاکی است که سناتور مک‌کین به سرطان گلیوبلاستوما (نوعی تومور مغزی بدخیم) مبتلا شده است.

  جان مک‌کین 80 سال سن دارد و هفته گذشته به دلیل لخته شدن خون در بیمارستان بستری شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

  بیماری جان مک کین واکنش‌های گسترده‌ای در واشنیگتن در پی داشته است.

  جان مک‌کین سال‌ها است که در سنای آمریکا حضور دارد. وی نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری در سال 2008 بود.

  پاسخ (0)
 • دوربین‌های ثبت تخلف جدید وارد بزرگراه‌های تهران شد
  پنجشنبه 29 تیر در 8:10

  رئیس پلیس راهور تهران بزرگ از نصب دوربین‌های ثبت تخلف در خروجی بزرگراه‌های پایتخت خبر داد.
  سردار محمدرضا مهماندار در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اجرای طرح آزمایشی دوربین‌های ثبت تخلف جدید در رمپ‌های خروجی بزرگراه‌ها اظهار داشت: با توجه به اینکه برخورد با تخلفات رانندگی آزاردهنده شهروندان تهرانی یکی از اولویت‌های کاری پلیس راهور تهران بزرگ است، برخورد با معدود رانندگانی که در خروجی‌های بزرگراه‌های پایتخت به حقوق سایر رانندگان تجاوز کرده و خارج از صف و مسیر قانونی، اقدام به ورود به رمپ‌های خروجی بزرگراه‌ها می‌کنند، در دستور کار پلیس قرار گرفت.

  رئیس پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه تخلف معدود رانندگان علاوه بر تضییع حقوق سایر شهروندان باعث اختلال ترافیکی و افزایش زمان تخلیه بارترافیکی می‌شود افزود: با توجه به این مهم، برخورد هوشمند با این تخلف از سوی پلیس راهور تهران بزرگ و شهرداری تهران پیگیری شد و دوربین‌های ثبت تخلف به صورت آزمایشی در خروجی‌های چند بزرگراه پایتخت نصب شد.

  وی گفت: دوربین‌های نصب شده در خروجی‌های بزرگراه‌ها این قابلیت را دارند که تخلف ورود خودروها به رمپ‌های خروجی‌ بزرگراهی را تشخیص داده و تخلف خودروهایی که مقررات خط کشی را رعایت نکرده و خارج از خطوط مشخص شده وارد این معابر شوند و یا از خط ممتد عبور کنند را ثبت کنند.

  مهماندار با تاکید مجدد بر آزمایشی بودن بهره‌برداری از این دوربین‌ها خاطرنشان کرد: این دوربین‌ها در برخی معابر بزرگراهی نصب شده و پس از اطمینان از عملکرد آن‌ها در همه بزرگراه‌های پایتخت نصب خواهند شد.

  به گفته رئیس پلیس راهور تهران بزرگ میزان جریمه تغییر خطوط حرکت بدون رعایت مقررات مربوطه، 500 هزار ریال است.

  پاسخ (0)