ورود
19 5
تصویر
 • واحد پول ایران تومان و برابر 10 ریال تعیین شد
  دوشنبه 2 مرداد در 8:27

  هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور، گزارش کمیسیون اقتصاد را در خصوص لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور بررسی کرد.
  به گزارش تسنیم، در این لایحه به احکامی درباره نظارت، مقررات انتظامی، صندوق حمایت سپرده ها، توقف، بازسازی، ورشکستگی، انحلال و تصفیه بانک ها و مؤسسات اعتباری پرداخته شده است.

  بر پایه این لایحه واحد پول ایران تومان و برابر 10 ریال تعیین شد.

  هدف از این لایحه، تأمین ثبات، سلامت و پایداری نظام پولی و بانکی بر مبنای موازین شرعی و صیانت از منافع سپرده‌گذاران است که مشتمل بر اقدامات مناسب به‌منظور برون‌رفت مؤسسات اعتباری از شرایط نامطلوب، نحوه رسیدگی به تخلفات مؤسسات اعتباری و اقدامات مقتضی در زمان ورشکستگی این مؤسسات می‌باشد.

  همچنین به منظور تضمین سپرده‌‌های اشخاص در مؤسسه اعتباری، به صندوق ضمانت سپرده‌ها اجازه داده شده با رعایت شرایط مقرر در این لایحه به فعالیت‌های خود ادامه دهد که بر این اساس عضویت تمامی مؤسسات اعتباری در این صندوق الزامی است.

  علاوه بر این، برای کمک به پیشرفت حرفه بانکداری، اعلام موارد عملکرد غیرحرفه‌ای اعضا به بانک مرکزی، تصمیم‌گیری و اقدام در جهت پیشگیری از رقابت ناسالم و غیرمنصفانه بین اعضاء، هماهنگی و تصمیم‌گیری در خصوص نحوه تبلیغات و اطلاع‌رسانی بانکی در چارچوب مقررات بانک مرکزی، تشکیل هیات‌ داوری با ضمانت اجرا در جهت حل اختلاف بین اعضاء و مشتریان و ارایه نظرات مشورتی به اعضاء، کانون بانک‌ها با مشارکت مؤسسات اعتباری که در ایران فعالیت می‌کنند، تشکیل شده و تمامی مؤسسات اعتباری ملزم به عضویت در کانون بانک‌ها هستند.

  مبادلات کالا در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی ساماندهی می شود

  هیات وزیران با هدف شفافیت بخشی هرچه بیشتر به مبادلات کالا از مرزها و نظارت گمرکات بر بازارچه های مرزی، با پیشنهاد وزارتخانه های کشور و صنعت، معدن و تجارت مبنی بر ساماندهی مبادله کالا در بازارچه های غیررسمی موقت مرزی موافقت کرد.

  به موجب این تصمیم، وزارت کشور مکلف شد با همکاری نیروهای نظامی و انتظامی و دستگاه های اجرایی ذی ربط نسبت به هدایت و انتقال مبادلات غیررسمی مرزی در استان های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان به گمرکات رسمی یا بازارچه‏ های مرزی اقدام نماید.

  همچنین افرادی که دارای 3 سال اقامت در فاصله حداکثر 20 کیلومتری از نقطه صفر مرزی در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه و حداکثر 50 کیلومتری صفر مرزی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند، می‌توانند برای واردات فهرست اقلام کالاهای مربوط، از تخفیف سودبازرگانی ماهانه حداکثر به مبلغ 5 میلیون ریال بهره مند گردند.

  دولت همچنین در راستای استفاده از مزایای این تصویب نامه، ترانزیت اقلام کالاهای مورد نیاز مرزنشینان از سایر مبادی به بازارچه­ های مرزی و گمرکات را مجاز کرد.

  حمایت دولت از نوسازی و نظارت بر استانداردسازی مخازن و جایگاه های سوخت کشور

  هیات وزیران با پیشنهاد وزارت نفت مبنی بر حمایت از نوسازی، ایمن­سازی و نظارت بر استانداردسازی مخازن و جایگاه های سوخت (CNG) کشور موافقت کرد.

  به موجب این تصمیم، مسئولیت تهیه و ابلاغ استانداردهای مصوب تأسیسات انواع جایگاه‌ها بر عهده سازمان ملی استاندارد ایران خواهد بود و هر جایگاه‌دار مکلف است فقط از تأسیسات استاندارد مورد تایید این سازمان در جایگاه خود استفاده کند.

  همچنین مسئولیت ایمنی هر جایگاه اعم از اجرای استاندارد طراحی ایمن جایگاه‌ها و نیز بکارگیری تأسیسات استاندارد در جایگاه و رعایت مقررات بهره برداری ایمن از جایگاه با داشتن گواهی ایمنی معتبر، برعهده جایگاه دار (کارفرما) است.

  هیات وزیران همچنین جایگاه‌داران را موظف کرد هشدارهای بازرسان ایمنی و تجهیزات جایگاه‌ها را که کتباً به ایشان ابلاغ می‌شود، اجرا کنند؛ در غیر این صورت، علاوه بر توجه مسئولیت‌های حقوقی کیفری به ایشان، مشمول اقدامات پیشگیرانه شرکت پخش شرکت گاز حسب مورد خواهند شد.

  علاوه بر این، جایگاه‌دار مکلف است نسبت به بیمه تأسیسات در مقابل حوادث احتمالی آتش سوزی و انفجار اقدام نماید و در صورت وجود اشکالات پر خطر و یا با خطر متوسط در ایمنی جایگاه، بلافاصله اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه را به انجام رسانده و همزمان نیز مراتب را به وزارت کار، سازمان استاندارد و شرکت پخش گزارش نماید.

  اختصاص 250 میلیارد ریال اعتبار برای تأمین آب شرب اضطراری سیستان و بلوچستان

  هیات وزیران با اختصاص مبلغ 250 میلیارد ریال اعتبار به وزارت نیرو برای تأمین آب شرب اضطراری استان سیستان و بلوچستان در قالب انجام حفاری آب ژرف موافقت کرد.

  همچنین با تصویب دولت، دستگاه اجرایی طرح احداث خط دوم انتقال آب به زاهدان از «شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان» به «شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران» تغییر کرد.

  اختصاص 5 هزار میلیارد ریال اعتبار به جمعیت هلال احمر

  با تصویب دولت، مبلغ 5 هزار میلیارد ریال اعتبار به منظور پیشگیری، آمادگی و مقابله با حوادث و سوانح پیش بینی نشده و بحران ها، در اختیار جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

  40 درصد از اعتبار یاد شده برای خرید بالگرد و تجهیزات امداد هوایی و باقیمانده اعتبار به صورت 60 درصد تملک دارایی سرمایه ای و 40 درصد هزینه‏ای برای نوسازی، بازسازی، خرید و احداث پایگاه های امداد و نجات و انبارهای اضطراری، ساختمان های ستادی و اجرایی، خودروهای امداد و نجات و سایر مأموریت ها و تکالیف مندرج در قانون اساسنامه جمعیت هلال احمر اختصاص می یابد.

  سرمایه شرکت ملی گاز ایران افزایش می یابد

  دولت با پیشنهاد وزارت نفت درخصوص افزایش سرمایه شرکت ملی گاز ایران از محل بدهی های بلند مدت به شرکت ملی نفت ایران، از مبلغ 69 میلیون و 370 هزار و 211 ریال به مبلغ 125 میلیون و 247 هزار و 36 ریال موافقت کرد.

  تهاتر مطالبات و بدهی های تعدادی از شرکت­های خصوصی و دولتی با سازمان های خصوصی سازی و امور مالیاتی کشور

  با تصویب دولت، مطالبات تعدادی از شرکت‌های خصوصی و دولتی با بدهی همان شرکت‌ها‌ به سازمان های امورمالیاتی کشور و خصوصی‌سازی تهاتر شد.

  پاسخ (0)
 • جهش قیمت مسکن در راه است؟
  یکشنبه 1 مرداد در 7:54

  عضو کانون انبوه سازان استان تهران گفت: بازار مسکن همچنان در رکود بسر می برد و روند ساخت و ساز را هم با چالش مواجه کرده است.کاهش عرضه در درازمدت باعث انباشت تقاضا و همچنین در درازمدت باعث افزایش قیمت هم می‌شود.
  به گزارش تسنیم، بازار مسکن در گرماگرم تابستان همچنان در خوابی زمستانی است، رکودی که روند ساخت و ساز را هم با چالش مواجه کرده، صدای سازندگان این بخش را همم در اورده است.

  رونق بخش مسکن و به تبع آن گردش مالی این بخش، می‌تواند 300 صنعت مرتبط را فعال و 1300 نوع شغل و حرفه را برای هزاران نفر شغل ایجاد کند. رکود در بخش مسکن باعث بروز بحران در مشاغل وابسته به آن شده که در نهایت تاثیری منفی در اقتصاد کشور بر جای گذاشته است.
  بخش مسکن در رکودی بی‌سابقه و طولانی مدت فرو رفته و بسیاری از کارگران بخش ساخت و ساز و کارخانه‌های تولیدکننده وسایل ساختمانی، بیکار شده و با مشکلات فراوانی روبرو هستند.مردم و اصنافی که با این مشکل در ارتباط هستند، مشکلات و معضلات فراوانی را متحمل شده اند.
  آثار استمرار رکود در بازار مسکن به تدریج عرضه و تقاضای بازار را هم برهم زده است، روندی که اگر متوقف نشود احتمال جهش قیمت دور از انتظار نیست.
  ایرج رهبرعضو کانون انبوه سازان استان تهران به خبرنگار صداوسیما درباره انباشت تقاضای مسکن گفت: در چند سالی که مسکن در رکود به سر می‌برد، بسیاری از تولیدکنندگان اقدام به ساخت ساز نکردند در حالی که تقاضا برای این بخش افزایش داشته است.
  وی افزود: کاهش عرضه در درازمدت باعث انباشت تقاضا و همچنین در درازمدت باعث افزایش قیمت هم می‌شود.
  رهبر ادامه داد: سالانه به ساخت یک میلیون مسکن در کشور نیاز داریم و اگر این نیاز تامین نشود، در اینده با مشکلات بسیاری مواجه خواهیم شد.
  عضو کانون انبوه سازان استان تهران در ادامه تصریح کرد: خانه‌های خالی در کشور لوکس است و متقاضیان توان خرید ندارند.
  وجود دو میلیون خانه خالی منجر به حبس 250 میلیارد دلار سرمایه ملی در بخش مسکن شده معضلی که طرحهای رونق بخشی تاکنون نتوانسته است به جاری شدن ان کمک کند.
  فعالان بازار مسکن و متقاضایان خرید براین باورند که این اقدامات هنوز به ایجاد تقاضای موثر در بازار مسکن منتهی نشده است.
  اتکای بسیار بالای صنعت ساختمان به تولیدات داخلی، این بخش را به صنعتی کاملا بومی تبدیل کرده به طوری که واردات هنوز نتوانسته لطمه جدی به ان بزند، بخشی که بیش از 300 صنعت توانمند داخلی را به همراه خود به حرکت وا می‌دارد.

  همچنین رونق بخش مسکن از رویکردهای اصلی اعلام شده دولت دوازدهم است و کارشناسان هم محور اصلی تحقق این هدف را ایجاد تقاضای موثر در بازار راکد مسکن و اجرای صحیح طرح مسکن اجتماعی می‌دانند

  پاسخ (0)
 • مرغ تا 9000 تومان پَر کشید
  چهارشنبه 28 تیر در 16:3

  قیمت مرغ امروز در برخی استان ها به مرز 9000 تومان رسید.
  به گزارش تسنیم، افزایش قیمت گوشت قرمز و سفید چند ماه است که به دلایل مختلف ثبات بازار را برهم زده و مصرف کننده را هربار با قیمتهای متفاوت و جدید مواجه می کند. اما این روز‌ها بالا رفتن قیمت این دو کالای پرمصرف در حالی که تابستان زمان کاهش قیمتهاست، به ماراتونی عجیب تبدیل شده است و بررسی‌های میدانی از سطح شهر در سراسر کشور نشان از تغییرات قیمت به صورت روزانه خبر می‌دهد.
  آخرین بررسی‌ها در بازار گوشت گوسفند ومرغ نشان از افزایش دوباره آن و درعین حال تفاوت قیمت در مناطق و شهرهای مختلف است.
  بر اساس آنچه رسانه ملی گزارش داده، هر کیلوگرم گوشت مرغ در حالی که در پایتخت از 7500 تومان تا 8300 در حال فروش است در شهر تبریز 8930 تومان عرضه می‌شود.
  این وضعیت در گوشت قرمز با وجود افزایش قیمت از شرایط مناسب تری برخوردار است، زیرا بطور تقریبی در سراسر کشور این کالا از 39 هزار تا 41 هزار تومان در حال عرضه در سطح خرده فروشی است.
  به گفته علی اصغر ملکی رییس اتحادیه گوشت گوسفندی، علاوه بر ادامه قاچاق دام با توجه به شرایط دوماه آینده کشور و فرارسیدن زمان پیک ذبح دام زنده، دامداران از عرضه دام زنده خودداری می‌کنند که این روند سبب کاهش عرضه دام زنده در میادین و افزایش قیمت گوشت شده است.
  گوشت مرغ نیز برای افزایش قیمت دلایل متعددی دارد و محمد یوسفی رییس انجمن تولید کنندگان مرغ گوشتی با طبیعی دانستن قیمتهای فعلی مرغ در بازار می‌گوید: گرانی قیمت جوجه یک روزه و عرضه آن تا 2700 تومان درحالی که براساس توافق انجام شده باید 1700 تومان فروخته شود، دلیل گرانی گوشت مرغ است.
  یوسفی عرضه جوجه یک روزه در بورس را راهکار کاهش قیمت این نهاده دانست و افزود: درحالی که قرار بود تا 10 تیر ماه 12 میلیون قطعه جوجه یک روزه در بورس عرضه شود تاکنون 1 میلیون جوجه ارائه شده است و البته با تعیین شرایط خاص که این رویه را به شوخی تبدیل کرده است.
  به گفته تولید کنندگان مرغ تلفات در اثرگرمای هوا نیز از دلایل دیگر کاهش تولید و افزایش قیمت در بازار است.
  در مقابل همه علل موجود برای ایجاد بی ثباتی در بازار و سردرگمی مصرف کننده؛ شرکت پشتیبانی امور دام با عرضه روزانه 50 تن گوشت گرم وارداتی در کلان شهر تهران و 12 شهر دیگر با قیمت 32 هزار تومان در صدد متعادل سازی بازار است.
  علیرضا ولی مدیرعامل شرکت پشتیبانی دام با اشاره به ایجاد شایعاتی برای جلو گیری از خرید این نوع گوشت گفت: ضمن هماهنگی این شرکت با تعزیرات و سازمان حمایت برای جلوگیری از ایجاد رانت در این بخش، این گوشت‌ها در میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه می‌شود.
  پیگیری‌ها نشان می‌دهد برای تعادل در بازار گوشت مرغ هم مردم باید تا فصل جدید جوجه ریزی یعنی 2 ماه آینده صبر کنند.

  پاسخ (0)
 • عده‎ای نمی‎‎گذارند گوشت ارزان شود
  چهارشنبه 28 تیر در 8:29

  مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: بازار گوشت قرمز از لحاظ میزان تولید داخل و واردات اشباع شده است، اما دلالان با راه اندازی شایعات درخصوص کیفیت گوشت هایی که با قیمت مصوب تنظیم بازار عرضه می‌شود از خرید مردم و کاهش قیمت گوشت قرمز جلوگیری می‌کنند.
  به گزارش تسنیم، علیرضا ولی با اشاره به اینکه واردات گوشت قرمز از سال گذشته تاکنون به منظور مدیریت بازار و قیمت این محصول انجام شده است افزود: سال گذشته 80 هزار تن و امسال نیز تاکنون 100 هزار تن گوشت قرمز گرم و منجمد وارد و در سازمان‌های میادین و فروشگاه‌های زنجیره‌ای با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار عرضه شده است.
  وی علت نوسان قیمت گوشت قرمز را در بازار اخلال دلالان و واسطه‌ها دانست و گفت: دلالان در بخش شبکه توزیع وارد شدند و گوشت قرمز را با بسته بندی‌های لوکس با قیمت گزاف وارد چرخه بازار کردند؛ بنابراین برای جلوگیری از فعالیت آنان در شبکه توزیع با سازمان‌های تعزیرات و حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان هماهنگی‌های لازم انجام شده است.
  مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: دلالان با راه اندازی شایعات درخصوص کیفیت گوشت هایی که با قیمت مصوب تنظیم بازار عرضه می‌شود از خرید مردم و کاهش قیمت گوشت قرمز جلوگیری می‌کنند و همین مسئله سبب نوسان قیمت این محصول شده است.
  ولی گفت: هم اکنون گوشت قرمز گرم و منجمد در میادین میوه و تره بار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند و افق کوروش با قیمت هر کیلو 32 هزار تومان عرضه می‌شود.
  وی تأکید کرد: قیمت هر کیلو گوشت گرم قرمز با بسته بندی هایی که تکه‌های مختلف گوشت را دارد با قیمت هر کیلو 10 هزار تومان ارزان‌تر از بازار عرضه می‌شود.
  مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: براساس گزارش‌های موجود روزانه به طور متوسط 40 تا 50 تن گوشت قرمز در استان تهران توزیع می‌شود.
  ولی گفت: گوشت گرم و منجمد قرمز در استان‌های خراسان جنوبی، یزد، قم، فارس و اصفهان توزیع می‌شود و قرار است به زودی در 12 استان دیگر نیز اقدام شود.
  مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: گوشت گرم و منجمد قرمزاز کشورهای آسیای میانه، استرالیا، نیوزلند و برزیل با کیفیت مناسب و با رعایت کامل موازین بهداشتی و با نظارت سازمان دامپزشکی کشور وارد می‌شود.
  ولی تأکید کرد: گوشت قرمز تولید داخل و وارداتی از باکیفیت‌ترین گوشت موجود در بازار داخل و بازارهای جهانی است.
  وی گفت: گوشت وارداتی از برزیل میزان چربی پایینی دارد و گوسفندانی هستند که از علوفه مراتع استفاده کرده اند؛ بنابراین کیفیت بالایی دارد.
  مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام افزود: برای تنظیم بازار و مدیریت نوسانات جدید قیمت به زودی اصناف نیز در چرخه توزیع گوشت قرمز وارد می‌شوند.

  پاسخ (0)
 • زعفران ایرانی به نام ‌اسپانیا به فروش می‌رسد
  چهارشنبه 28 تیر در 8:19

  رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: شرکت‌های ایرانی در حوزه جوایز بین‌المللی تا کنون افتخاری کسب نکرده بودند و زعفران ایرانی به نام کشورهای دیگری مانند اسپانیا به فروش می‌رسید.
  غلامحسین شافعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس اظهار داشت: اساسا یکی از مشکلات اصلی که در تولید داخلی کشور ما وجود دارد این است که بسیاری از آنها به علت منطبق نبودن با استانداردهای روز و یا ذائقه مشتریان خارجی در بازارهای بین‌المللی خریداری نداشته و تولیدی که مبتنی به مصرف داخل باشد نیز به ورشکستگی انجامیده و نمی‌تواند خلق ثروت کند.

  وی ادامه داد: اینکه ما بتوانیم در جشنواره‌ها و مسابقات خارج از کشور شرکت کرده و مقام‌هایی را کسب کنیم می‌تواند در به دست آوردن بازارهای بین‌المللی بسیار کمک دهنده باشد.

  رئیس شورای ملی زعفران بیان کرد: این موضوع در مورد محصولات راهبردی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند به عنوان مثال در محصولی مانند زعفران که ویژه ایران و خراسان رضوی است شرکت‌های ایرانی در حوزه جوایز بین‌المللی تا کنون افتخاری کسب نکرده بودند و زعفران ایرانی به نام کشورهای دیگری مانند اسپانیا به فروش می‌رسید.

  شافعی تأکید کرد: البته امسال شرکت سحرخیز توانست در جشنواره طعم برتر کشور بلژیک نشان 3 ستاره را کسب کرده و این موضوع در برندسازی رعفران ایرانی می‌تواند تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.

  وی خاطرنشان کرد: فرآوری درست و فراهم کردن امکان شناسایی محصولات ایرانی به کشورهای خارجی در مورد محصولات راهبردی اقدامی است که می‌تواند در حوزه تقویت تولید نیز بسیار کمک دهنده باشد زیرا به صورت مستقیم و غیرمستقیم در افزایش صادرات نقش دارد.

  پاسخ (0)
 • وام ازدواج هم ضربتی شد
  سه شنبه 27 تیر در 15:1

  مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی گفت: طرح ضربتی اعطای وام ازدواج از اول مرداد تا پایان شهریور به مدت 9 هفته اجرا می‌شود.
  به گزارش تسنیم، سیدعلی اصغر میرمحمد صادقی در نشست خبری که برخی رسانه های منتقد دولت دعوت نشده بودند، با اشاره به صف نیم میلیونی متقاضیان وام قرض الحسنه ازدواج افزود: این طرح برای کاهش زمان انتظار و خارج شدن این 500 هزار نفر از صف اجرا می‌شود.

  وی گفت: بر اساس این 10 بانک عامل و یک صندوق قرض الحسنه با بانک مرکزی تفاهم نامه امضا کردند و برای هر یک از آن‌ها سهمیه در نظر گرفته شده است.
  میرمحمد صادقی افزود: به این ترتیب این 11 بانک و صندوق قرار است در این طرح بیش از 500 هزار فقره وام ازدواج پرداخت کنند.
  وی گفت: بانک‌های ملی، صادرات، تجارت، ملت، کشاورزی، سپه، رفاه کارگران، مسکن، توسعه تعاون، قرض الحسنه مهر ایران و صندوق قرض الحسنه پارسیان این 500 هزار وام را پرداخت خواهند کرد.
  مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی افزود: بانک‌های خصوصی و یک سری از بانک‌های تخصصی دولتی نیز در این طرح شرکت داده شده اند و قرار است حداقل دو برابر مبلغی که در ماهی که حداکثر پرداخت را داشته اند به متقاضیان وام ازدواج پرداخت کنند.
  میرمحمد صادقی گفت: اولویت این طرح استان‌های محروم و مناطق کمتر برخوردار است و هر چقدر این وام در استان‌های محروم داده شود بانک‌های عامل امتیاز بیشتری می‌گیرند و اولویت بعدی آن است که افرادی که در زمان بیشتری در صف انتظار بودند زودتر این وام را دریافت کنند.
  وی افزود: برای دریافت هر فقره از این وام یک ضامن کافی است و ما به بانک‌ها ابلاغ کرده ایم که طوری با مردم رفتار شود و آسان بگیرند که کسی نا امید از شعبه بیرون نرود.
  مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی گفت: همچنین به مدیران عامل بانک‌ها به عنوان ناظران عالی این طرح ابلاغ شده و قرار است همه موارد و جزئیات آن تا اول مرداد به همه سرپرستان و شعب سراسر کشور این بانک‌ها ابلاغ شود تا در زمان اجرای آن همه عوامل بانک از جزئیات آن مطلع باشند.

  پاسخ (0)
 • کشف دارایی‌های جدید کاسپین به‌میزان 500میلیارد توسط دستگاه اطلاعاتی
  سه شنبه 27 تیر در 14:59

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از کشف 500 میلیارد تومان دارایی‌های جدید مؤسسه کاسپین خبر داد.
  رحیم زارع سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، از تهیه طرح دوفوریتی برای ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری در کمیسیون اقتصادی پارلمان خبر داد و گفت: در صورت تصویب نهایی این طرح، مؤسسات مالی و اعتباری مشکل‌دار ذیل بانک‌های معتبر قرار می‌گیرند.

  وی با بیان اینکه "در حال بررسی این طرح هستیم"، ادامه داد: در این طرح به‌دنبال تعیین تکلیف سپرده‌گذاران هستیم تا هرچه سریع‌تر مشکلات ایجادشده، برطرف شود.

  سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه مردم نیز باید در نظام بانکی سپرده‌گذاری کنند، افزود: به‌دلیل اینکه برخی از مدیران مؤسسات مالی که امروز دچار مشکلات شده‌اند دارای سواد پولی و مالی نیستند برای سپرده‌گذاران مشکلات فراوانی ایجاد کرده‌اند.

  زارع با اعلام اینکه بدهی مؤسسه مالی و اعتباری کاسپین حدود 8 هزار و 600 میلیارد تومان است، اضافه کرد: تاکنون 3 هزار و 800 میلیارد تومان از دارایی‌های این مؤسسه شناسایی شده است.

  وی با بیان اینکه اخیراً حدود 500 میلیارد تومان از دارایی‌های جدید این مؤسسه مالی و اعتباری کشف شده، اظهار داشت: نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در حال شناسایی اموال و املاک این مؤسسه مالی و اعتباری هستند تا از طریق فروش آنها مشکلات سپرده‌گذاران حل شود.

  پاسخ (0)
 • اینجا ایران است، پیاز 4000 تومان
  سه شنبه 27 تیر در 7:58

  قیمت هر کیلوگرم پیاز با رسیدن به بیش از 3200 تومان در میادین میوه و تره بار و بیش از 4 هزارتومان در سطح شهر اشک مردم را درآورده است.
  به گزارش تسنیم، این در حالی است که در فصل تابستان و با افزایش تولید محصولات کشاورزی طبق روال هر ساله، قیمت این نوع کالای مصرفی در بازار کاهش می‌یابد.

  البته کاهش تولید پیاز در مزارع سبب عرضه کم آن در مراکز فروش و افزایش قیمت است.
  به گفته عسگری مدیرکل دفتر سبزی، صیفی و محصولات جالیزی کاهش بارندگی‌ها در اواخر سال گذشته در جیرفت و جنوب کشور مانع ذخیره سازی پیاز و در نتیجه افزایش قیمت آن در بازار شده است.
  نارضایتی مصرف کننده و تولید کننده از وضع تولید و بازار قصه قدیمی است که دوباره تکرار شده است، البته به نظر می‌رسد دوباره اتفاق افتادن یک ماجرا ریشه در سوء مدیریت دارد.
  علی قربانی نایب رییس اتحادیه بارفروشان با اشاره به نخریدن پیاز از کشاورزان به صورت تضمینی از سه سال گذشته تاکنون افزود: وزارت جهاد کشاورزی با اعمال مدیریت درست در نحوه کشت و جمع آوری آماری در خصوص نیازمندیهای ایران و تطبیق کشاورزی با آن می‌تواند این معضلات را برطرف کند.

  پاسخ (0)
 • ضمانت سپرده‎های مردم در هر بانک تا سقف 100 میلیون تومان
  سه شنبه 27 تیر در 7:57

  دبیرکانون بانک های خصوصی کشور گفت:ماموریت صندوق ضمانت سپرده های بانکی تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده‌گذاران بانک ‌ها و موسسات اعتباری مجاز درصورت ورشکستگی است و به ازای هر شخص در هر بانکی تا 100میلیون تومان مورد تضمین است.
  به گزارش تسنیم، محمدرضا جمشیدی در پاسخ به این پرسش که چرا بانک ها خواهان کاهش جریمه 34 درصدی اضافه برداشت از بانک مرکزی هستند، افزود: دلیل اصلی این بحث تعیین نرخ فعلی سود سپرده ها و تسهیلات بانکی بوده چون مابه التفاوت این دو نرخ برای بانک ها زیان آور است.
  وی اظهار داشت : بدون شک این زیان موجب خواهد شد منابعی که بانک ها در مواقع مختلف باید در اختیار داشته تا نسبت به ایفای تعهدات خود جامه عمل بپوشانند، محدود شود.
  دبیرکانون بانک های خصوصی کشور گفت: بانک ها ازیک طرف ملزم به ایفای تعهدات خود بوده بنابراین از منابع بانک مرکزی برداشت و استفاده می کنند و از طرفی دیگر ملزم به دریافت نرخ 18 درصد از تسهیلات گیرندگان هستند در نتیجه این رویه به اخذ جریمه از اضافه برداشت ها منجر خواهد شد.
  وی افزود : اگر بانک مرکزی از طریق بازار بین بانکی نیازهای کوتاه مدت بانک ها را برطرف کند نیازی به تخلف و پرداخت این جریمه نخواهد بود.
  جمشیدی به نقش صندوق ضمانت سپرده های بانکی اشاره کرد و گفت: صندوق مزبور سال 94 در کشور تاسیس شده و ماموریت این نهاد حمایت از سپرده‌گذاران از طریق تضمین بازپرداخت وجوه متعلق به سپرده‌گذاران بانک ‌ها و سایر موسسات اعتباری مجاز درصورت ناتوانی از عدم پایبندی به تعهدات و ورشکستگی است.
  وی افزود: به ازای هر شخص در هر بانکی تا 100میلیون تومان مورد تضمین این بانک است.
  دبیرکانون بانک های خصوصی کشور بیان داشت: تمامی بانک ها و موسسات اعتباری مجاز زیر ذره بین بانک مرکزی هستند و دلیلی برای دل نگرانی سپرده گذاران در این زمینه وجود ندارد.
  وی ضمن اشاره به تحمیل مشکلات فراوان از سوی موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز به نظام بانکی کشور یادآورشد: این موسسات به دلیل فقدان سرپرستی و نظارت ضمن کاهش اعتماد عمومی به سیستم بانکی موجب آشفتگی و بی انضباطی در بازار پولی و مالی کشور شدند از اینرو می طلبد برخورد جدی با این گونه موسسات در جامعه صورت گیرد.

  پاسخ (0)
 • شنبه آخرین مهلت اظهارنامه مالیاتی/تمدید در کار نیست
  دوشنبه 26 تیر در 7:56

  مدیرکل روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری قابل تمدید نیست.
  به گزارش تسنیم، غلامرضا قبله ای، مدیرکل دفتر روابط عمومی و فرهنگ سازی مالیاتی اظهار داشت: براساس قانون مالیات های مستقیم، 31 تیرماه، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری برای عملکرد سال 1395 است و این مهلت قابل تمدید نخواهد بود.
  وی با بیان اینکه، شرط برخورداری از هرگونه معافیت برای اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری، ارایه اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی (تا پایان تیرماه) است، افزود: عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر، موجب تعلق جریمه ای غیرقابل بخشش نسبت به مالیات متعلق است.
  مدیر کل روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور خاطر نشان کرد: اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری تا پایان تیرماه فرصت دارند اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 1395 خود را به صورت الکترونیکی از طریق سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی به نشانی WWW.TAX.GOV.IR تسلیم و مالیات متعلقه را پرداخت کنند.

  پاسخ (0)