ورود
5 19
تصویر
 • اسامی 25 بازیگر زن برتر قرن 21
  شنبه 1 مهر در 11:8

  خبرگزاری مهر: در فهرستی که از بهترین نقش‌آفرینی‌های بازیگران زن در قرن بیست و یکم تهیه شده، لیلا حاتمی در کنار چهره‌هایی چون ایزابل هوپر، ژولیت بینوش و اسکارلت جوهانسون جای گرفته است.
  به نقل از ایندی وایر، منتقد سایت سینمایی ایندی وایر با تاکید بر این که در دو دهه اخیر شماری از بهترین ‌فیلم‌های جهان با بازی بازیگران زن شکل گرفته، به این امر اشاره دارد که گرچه کارگردان یا نویسنده فیلمنامه این شخصیت‌ها را شکل داده‌اند، اما این بازی بازیگران بوده که به آنها جان بخشیده‌ است.

  در این فهرست در حالی که لیلا حاتمی برای بازی در فیلم «جدایی» ساخته اصغر فرهادی به عنوان یکی از بهترین بازیگران قرن بیست و یکم شناخته شده است، در عین حال ژولیت بینوش برای بازی در فیلم «کپی برابر اصل» عباس کیارستمی یکی از بهترین‌ها خوانده شده است.

  درباره بازی لیلا حاتمی منتقد این سایت ضمن اشاره به شرایط جدایی یک زوج و تاثیری که ممکن است بر فرزند آنها داشته باشد، می گوید گرچه فرهادی اسکار را دریافت کرد، اما حاتمی نیز شایسته دریافت این جایزه بود. زمانی که همسر او به حرکت ادامه نمی‌دهد او تصمیم می‌گیرد حرکت کند و پیچیدگی‌های خانوداگی در سطحی کاملا جدید راه او را سد می‌کند. او سرانجام از ناامیدی بیرون می‌آید اما راه را بر هر نوع افراط در ارایه این حس می‌بندد و انعطاف پذیری او بعد درخشانی برای ارایه این شخصیت فرهادی ایجاد می‌کند.

  درباره فیلم «کپی برابر اصل» نیز بر این تاکید شده که یکی از مواردی که به طرزی باورنشدنی در فیلم‌های کیارستمی استاد فقید ایرانی مشاهده می‌شود این است که وی می‌تواند ذرات حسی را از موقعیت‌های خاص بگیرد و آن را چنان ارایه کند که انگار اولویت ذهن بر دل مورد نظر است و کیارستمی مهارتی باورنکردنی برای درک این که کدام بازیگر می‌تواند این حس را بهتر از همه منتقل کند، دارد و این فیلم او مانند فیلمی چون «پیش از طلوع» طبیعت ناب رابطه را به شکلی درخشان ارایه می‌کند.

  بهترین نقش‌آفرینی‌های زنان در قرن بیست و یکم شامل این فیلم‌ها بوده است:

  لیلا حاتمی برای «جدایی» ساخته اصغر فرهادی

  ایزابل هوپر برای بازی در فیلم «او» ساخته پل ورهوفن

  اوما تورمن برای «بیل را بکش» ساخته کوئنتین تارانتینو

  ساندرا هولر برای «تونی اردمن» ساخته مارن آده

  پائولینا گارسیا برای «گلوریا» ساخته سباستین للیو

  جئون دو-یئون برای «آفتاب مخفی» ساخته لی چانگ-دونگ

  وایولا دیویس برای «حصارها» ساخته دنزل واشنگتن

  دانیلا وگا برای «یک زن شگفت‌انگیز» ساخته سباستین للیو

  نائومی واتس برای «جاده مالهالند» ساخته دیوید لینچ

  الن برستاین برای «فاتحه‌ای برای یک رویا» ساخته دارن آرنوفسکی

  لورا لینی برای «می توانی روی من حساب کنی» ساخته کنت لونرگان

  امانوئله ریوا برای «عشق» ساخته میشاییل هانکه

  ماریون کوتیار برای «زندگی چون یک گل سرخ» ساخته اولیویه داها

  اسکارلت جوهانسون برای «زیر پوست» ساخته جاناتان گلیزر

  شارلیز ترون برای «هیولا» ساخته پتی جنکینز

  کریستین دانست در «مالیخولیا» ساخته لارس فون تریه

  بری لارسن در « 12 موقتی» ساخته دستین دنیل کریتون

  هالی بری برای «مهمانی هیولا» ساخته مارک فورستر

  آنی مارسن برای «دختر راه می‌رود/ همه روز» ساخته جیکوب کروپنیک

  کوونزنی والیس برای «جانوران حیات وحش جنوب» ساخته بن زایتلین

  کاتالینا ساودرا برای «پیشخدمت» ساخته سباستین سیلوا

  ژولیت بینوش برای «کپی برابر اصل» ساخته عباس کیارستمی

  کیم هیا-جا برای «مادر» ساخته بون جون-هو

  ناتالی پورتمن برای «جکی» ساخته پابلو لارین

  بیورک برای «رقصنده در تاریکی» ساخته لارس فون تریه

  پاسخ (0)
 • پُست عجیب «آزاده نامداری» درباره وداع!
  شنبه 28 مرداد در 9:39

  باشگاه خبرنگاران جوان: در پی حواشی بی‌پایان آزاده نامداری، وی پستی را با محتوای وداع منتشر کرد.
  نامداری در اینستاگرامش نوشت: بیا وداع کنیم اگر بنا باشد کسی از ما بماند همان به که تو بمانی "کینه ی" تو به کار این دنیا بیشتر می آید تا "عشق"ِ من. محمود دولت آبادی/ شب/ آزاده نامداری/ عشق/ گل/ هموطن/ رویا.

  پاسخ (0)
 • افت فروش «ساعت پنج عصر»
  پنجشنبه 26 مرداد در 16:26

  با به روز رسانی جدول فروش سایت سینما تیکت، مشخص شد که فروش فیلم سینمایی «ساعت پنج عصر» در هفته گذشته باز هم با افت مواجه شده است.
  به گزارش برترین ها، در هفته جاری فیلم مهران مدیری تنها توانسته 933 میلیون تومان فروش کند. این در حالی است که در هفته گذشته، فیلم مهران مدیری یک میلیارد و 381 میلیون تومان درآمد کسب کرده بود دو هفته پیش هم این فیلم یک میلیارد و 882 میلیون تومان در سینماهای کشور فروخته بود. با این احتساب می‌توان گفت که در آمد این هفته «ساعت پنج عصر» نسبت به دو هفته پیش، نصف شده است.

  با آغاز اکران فیلم «ساعت پنج عصر» از 30 خرداد ماه، مهران مدیری با انتشار ویدیویی اعلام کرد که قصد دارد با این فیلم سینمایی رکوردهای مختلفی را جا به جا کند. در آن ویدیو، مهران مدیری تاکید کرد که فروش چند روز اول این فیلم سینمایی بسیار مهم است. شاید تاکید مهران مدیری برای استقبال از «ساعت پنج عصر» در روزهای ابتدایی اکران آن، به این دلیل بود که او می‌دانست با گذشت چند هفته فروش این فیلم سینمایی دچار افت خواهد شد.

  دو هفته پیش، سایت سینما تیکت، فروش هفتگی فیلم مهران مدیری را یک میلیارد و 882 میلیون تومان اعلام کرده بود. چهارشنبه هفته گذشته این سایت با اعلام آمار ارقام دیگری از افت فروش نیم میلیارد تومانی فیلم «ساعت پنج عصر» نسبت به دو هفته پیش خبر داد. این فیلم سینمایی در هفته گذشته یک میلیارد و 381 میلیون تومان فروخته بود.

  امروز با به روز رسانی جدول فروش سایت سینما تیکت، باز هم مشخص شد که «ساعت پنج عصر» مهران مدیری مجددا با افت فروش چشمگیری مواجه شده است. فروش «ساعت پنج عصر» در هفته جاری نسبت به هفته پیش، 450 میلیون تومان کمتر شده و برای اولین بار فروش هفتگی این فیلم به زیر یک میلیارد تومان یعنی 933 میلیون تومان رسید.

  بنا بر اعلام سایت سینما تیکت، فروش فیلم «ساعت پنج عصر» بعد از گذشت 25 روز به رقم 6 میلیارد و 323 میلیون تومان رسیده است.

  پاسخ (0)
 • سه نوه فتحعلیشاه که به انگلیس تبعید شدند
  دوشنبه 23 مرداد در 9:44

  در سال1250 قمری پس از مرگ فتحعلیشاه، حسینعلی میرزا فرمانفرما حاکم فارس به ادعای سلطنت برخاست و پس از مدت کوتاهی شکست خورد و او را به حال تبعید به طهران بردند.
  سه تن از پسران او که در این شورش همراه بودند به کازرون و بوشهر گریختند و در تدارک اقداماتی برعلیه محمدشاه بودند که پدر نامه ای به انها نوشته و توصیه کرد که به انگلیس رفته و از ان دولت کمک و حمایت بخواهند.

  رضاقلی میرزا نایب الایاله و نجفقلی میرزا و تیمور میرزا که جوانانی بین 25 تا30 ساله بودند ابتدا به بغداد رفته و مدتی بعد با همراهی مقامات انگلیسی. در اوایل1251 برابر با ژانویه1836از استانبول با کشتی بخار جنگی طی سفر سخت دریایی به انگلستان رفتند و از انها استقبال محترمانه ای شد و پرچم ایران به اهتزاز درامد و 21 تیر توپ به احترامشان شلیک شد.

  این سه مهمان دولت انگلیس بوده و به نظر میرسد ان دولت نیم نگاهی به انها جهت استفاده های سیاسی احتمالی در آینده داشته است.

  سه نوه فتحعلیشاه
  نگاره ای از سه نوه ی فتحعلیشاه در انگلستان در سال 1836 میلادی، اثر جان پارتریج : از چپ به راست رضاقلی میرزا، تیمور میرزا و نجفقلی میرزا

  آنها به محافل و مهمانیهای اشرافی انگلیس دعوت می شدند و به شدت مورد توجه بودند.
  شاهزاد ویکتوریای هفده ساله (ملکه ویکتوریای بعدی) در سال1836 از دیدار با انها با شعف فراوان یاد کرده است و انها را زیبا و با ابهت و هوشمند نوشته است.

  انها در طی اقامت در لندن و حتی پس از بازگشت به بغداد از دولت انگلیس مستمری کافی میگرفتند.

  از طرف دولت ایران یادداشتی به سفیر انگلیس داده شده بود که اخراج یا تحویل انها به ایران را خواستار شده بود. دولت انگلیس راجع به انها با احتیاط عمل میکرد و سعی داشت این برگ برنده احتمالی را از دست ندهد و در عین حال رابطه اش با ایران را بر سر این مساله خدشه دار نکند.

  شاهزادگان هم به دنبال تامین امنیت اینده خود و تضمین ان توسط انگلیس چه در لندن و یا عثمانی و احیانا ایران بودند و نیم نگاهی به دستیابی به قدرت پدر خود در فارس و یا حداقل املاک وسیع خود در ان نواحی داشتند.

  انها پس از باریابی به حضور پادشاه چون از سفر دریایی گریزان بودند بعد از بیش از یکسال اقامت در لندن از راه زمینی در دسامبر1836 (1252) وارد استانبول شده و سپس به بغداد رفتند.

  انها به مدت 12 سال تا مرگ محمدشاه در بغداد اقامت داشتند و رضاقلی میرزا از تحرکات و فعالیتهایی بر ضد شاه دست برنمیداشت و به توطئه چینی مشغول بود.

  در 1264 با مرگ محمدشاه، بالیوز انگلیسی در بغداد به انها اطلاع داد که از هر اقدامی بر حذر باشند چرا که بریتانیا و روسیه هر دو از ناصرالدین میرزا حمایت میکنند و هر ادعای دیگری بی ثمر خواهد بود.

  با شروع سلطنت شاه جدید موقعیت این شاهزادگان تبعیدی بهتر شد و نوذرمیرزا پسر رضاقلی میرزا در سال 1265 قمری به ایران می آید و در پناه سلطان مراد میرزا حسام السلطنه (عموی ناصرالدین شاه) قرار می گیرد. او در جنگ و فتح هرات در کنار حسام السلطنه حضور داشت و بخشی از املاک وسیع پدرش در فارس را پس گرفت و یکی از دخترانش به عقد شاه درامد.

  در طی همین سالها نجفقلی میرزا درگذشت و شاه از دو برادر دیگر دعوت کرد که به طهران بازگردند.

  رضاقلی میرزا در در بین راه در سال1279 در کرمانشاه درگذشت. اما تیمور میرزا به طهران رسید و چون شکارچی ماهری بود سرپرست قوشخانه سلطنتی شده و لقب حسام الدوله گرفت. کتابی به نام بازنامه ناصری در مورد پرندگان شکاری دارد و تا سال1287 در قید حیات بوده است.

  در مورد شرح سفر لندن رضاقلی میرزا کتابی به نام سفرنامه رضاقلی میرزا نایب الایاله و نجفقلی میرزا کتابی بنام رموز السیاحه دارد و ترجمه ای از کتاب دوم به نام صدایی از لبنان در 1847 توسط مترجمشان اسعد خیاط در انگلستان منتشر شد.

  پاسخ (0)
 • بازداشت «آزاده نامداری» تکذیب شد
  چهارشنبه 18 مرداد در 15:25

  خبرگزاری میزان: مدیرکل زندان‌های استان تهران خبر منتشره مبنی بر دستگیری آزاده نامداری در فرودگاه را تکذیب کرد.
  مصطفی محبی در ادامه گفت: چنین موضوعی را نداشتیم.
  برخی از رسانه ها در خبری ادعا کرده بودند آزاده نامدارى در بدو ورود به ايران بازداشت شده است که مشخص شد این خبر صحت ندارد.

  پاسخ (0)
 • انتقاد شدید از حضور «ن.م» در خندوانه
  پنجشنبه 12 مرداد در 8:22

  روزنامه جمهوری اسلامی؛ از حضور یکی از مهمانان خندوانه در این برنامه به شدت انتقاد کرد.
  این روزنامه نوشت: برنامه خندوانه سیمای جمهوری اسلامی از یک شومن به عنوان هنرمند دعوت به حضور در برنامه کرد.

  «ن.م» که با حمایت سفارتخانه‌های خارجی و علیرغم بی‌سوادی به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک تهران انتخاب شده بود، در سال‌های گذشته تلاش‌های بسیار برای تخریب موسیقی کلاسیک ایران نمود و در پنهان، در کشورهای بیگانه به برگزاری کنسرت‌های ضد ایرانی پرداخت!

  حمایت بیگانگان از وی موجب ایجاد موقعیت‌های بسیار نابحق برای وی در ایران شده است.

  پاسخ (0)