ورود
19 5
تصویر
 • افزایش ابتلا به ایدز از طریق روابط جنسی در ایران
  دوشنبه 22 آبان در 14:57

  خبرگزاری مهر: تاکنون 36 هزار نفر مبتلا به HIV تشخیص داده شده اند که 84 درصد آنها مرد و 16 درصد آنها زن هستند و تخمین زده می شود که تعداد مبتلایان در کشور بیش از 66 هزار نفر باشد.
  دکتر پروین افسرکازرونی رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کارگاه علمی تخصصی مادر- کودک، HIV گفت: از زمان راه اندازی معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، سازمان های مردم نهاد در حوزه آسیب های اجتماعی به صورت ساختارمند عمل می کنند.

  وی افزود: 36 هزار فرد مبتلا به HIV تشخیص داده شده است که 84 درصد آنها مرد و 16 درصد زن هستند. از نظر راه انتقال این ویروس، 66 درصد اعتیاد تزریقی و 19.6 درصد از راه جنسی انتقال یافته است. از این تعداد بیش از 26 هزار نفر در مراکز مربوطه تشکیل پرونده داده اند که حدود 12 هزار نفر آنها به صورت مرتب تحت درمان قرار گرفته اند.

  رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت عنوان کرد: تخمین مبتلایان زنده ما بیش از 66 هزار نفر است که حدوداً 60 درصد آنها از بیماری خود آگاهی ندارند.

  کازرونی اظهار داشت: تشخیص زودهنگام و شروع درمان به وضعیت بیمار کمک می کند. ایدز اگرچه درمان قطعی ندارد و بیماران می بایست به صورت مادام العمر دارو مصرف کنند اما از زمان تشخیص بیماری در هر فرد، 60 سال عمر مفید برای این افراد در نظر گرفته می شود.

  ابتلای زنان به HIV در حال رشد است

  وی همچنین تصریح کرد: سازمان های مردم نهاد می توانند از جهت ترغیب مردم جامعه برای آزمایش و آگاهی سازی مردم در این حوزه بسیار کاربردی عمل کنند. در جامعه ای مثل ایران که 60 درصد مبتلایان از وضعیت خود بی اطلاع هستند از شاخص های دیگری برای بررسی استفاده می کنیم. روند ابتلای زنان به این بیماری، رو به رشد است به طوری که در افراد تازه تشخیص داده شده، بیش از 35 درصد آنان زن هستند.

  رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: هم اکنون انتقال ویروس HIV از طریق روابط جنسی از اعتیاد تزریقی پیشی گرفته است. در موارد جدید شناسایی، 42 درصد از طریق انتقال جنسی و 37 درصد از طریق اعتیاد تزریقی به این بیماری مبتلا شده اند.

  کازرونی ادامه داد: از 5 هزار زنی که مبتلا به ویروس HIV هستند بیش از 50 درصد آنها زنان متعهد و متأهل بوده اند که بیماری را از همسران خود گرفته اند و دلیل آن ناآگاهی همسران از این بیماری بوده است.

  وی گفت: مدتی پیش فراخوانی دادیم که زنانی که همسرانشان اعتیاد داشته اند و یا به این دلیل از همسران خود جدا شده اند، برای آزمایش به مراکز مربوطه مراجعه کنند. از 400 موردی که مراجعه کرده بودند 7 نفر به این بیماری مبتلا شده بودند.

  93 درصد کودکان متولد شده از مادران بیمار، پاک بوده اند

  کازرونی در مورد برنامه پیشگیری انتقال از مادر به کودک اظهار داشت: این برنامه در سال 93 کلید خورد و هدف آن این بود که تا سال 2030 دیگر کودکی از این طریق به HIV مبتلا نشود. طبق آخرین آمار، 93 درصد نوزادان متولد شده از زنان مبتلا به ایدز، از ویروس HIV پاک بوده اند.

  پاسخ (0)
 • اسامی معرفی‌شدگان رشته‌های نیمه متمرکز کنکور سراسری سال 96 اعلام شد
  سه شنبه 25 مهر در 8:26

  سازمان سنجش نتایج معرفی‌شدگان رشته‌های نیمه متمرکز کنکور سراسری سال 96 را اعلام کرد.
  به گزارش تسنیم، فهرست اسامی معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت رشته‌های مختلف تحصیلی نیمه متمرکز دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در سال 96 بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت.

  معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت رشته‌های مختلف تحصیلی نیمه متمرکز دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، رشته آموزش علوم ورزشی، پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی تهران و رشته‌های تحصیلی مقطع کاردانی گروه آموزش پزشکی در مرحله پذیرش صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی به منظور شرکت در مراحل مصاحبه، معاینه و آزمون عملی بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت.

  براساس ضوابط مربوط به گزینش رشته‌های نیمه متمرکز، معرفی شدگان هر یک از کدرشته‌های نیمه متمرکز تا چند برابر ظرفیت در هر کدرشته با توجه به نمره کل از بین تمام داوطلبانی که کدرشته مربوط را انتخاب کرده‌اند برگزیده و اسامی آنها در هر رشته درج شده است.

  نحوه گزینه معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت و سایر ضوابط رشته‌های تحصیلی نیمه متمرکز در دفترچه شماره 2 راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی درج شده است و داوطلبانی که هر یک از کدرشته‌های متمرکز انتخاب قبل از کدرشته‌های نیمه متمرکز پذیرفته شده‌اند در ردیف واجدین شرایط رشته‌های نیمه متمرکز قرار نگرفته‌اند.

  در زمان انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون سراسری 96، محدودیتی برای انتخاب رشته‌های نیمه متمرکز از نظر تعداد کدرشته وجود نداشت و داوطلبان می‌توانستند در صورت تمایل کدرشته‌های نیمه متمرکز مورد نظر خود را انتخاب کنند. بدیهی است با توجه به ضوابط و کسب حدنصاب نمره علمی لازم هر داوطلب در هر دوره از هر گروه آزمایشی حداکثر در دو کد رشته نیمه متمرکز با توجه به اولویت‌های انتخابی برای انجام آزمون عملی، مصاحبه‌ یا معاینه از سوی سازمان سنجش معرفی می‌شوند.

  معرفی‌شدگان رشته‌های نیمه متمرکز نیازی به انتخاب رشته مجدد ندارند و براساس اولویت‌بندی رشته‌های خود در فرم انتخاب رشته گزینش خواهند شد.

  تمام معرفی‌شدگان چند برابر ظرفیت باید قبل از مراجعه به دانشگاه ذیربط برای اطلاع از برنامه زمان و مکان، مدارک مورد نیاز و شرایط عمومی و اختصاصی جهت انجام مراحل مصاحبه، معاینه و سایر مراحل گزینش به پایگاه اطلاع‌رسانی موسسه محل مصاحبه مراجعه کنند.

  اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی رشته‌های مختلف تحصیلی نیمه متمرکز پس از انجام مراحل مصاحبه، معاینه و سایر مراحل گزینش و پس از گزینش علمی نهایی در نیمه اول بهمن ماه سالجاری از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش اعلام خواهد شد.

  پاسخ (0)
 • تکمیل ظرفیت کارشناسی دانشگاه آزاد برای 7 رشته
  شنبه 15 مهر در 7:54

  تکمیل ظرفیت دوره کارشناسی دانشگاه آزاد اسلامی برای 7 رشته پزشکی، داندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، پرستاری، هوشبری و تغذیه انجام می‌شود که در هفته جاری در این رابطه اطلاع رسانی خواهد شد.
  به گزارش تسنیم، تکمیل ظرفیت دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه آزاد تا ساعت 24 روز گذشته (جمعه 24 مهر) ادامه داشت که نتایج 16 مهر 96 اعلام خواهد شد.

  تکمیل ظرفیت دوره کارشناسی برای 7 رشته پزشکی، داندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی، پرستاری، هوشبری و تغذیه وجود دارد که طبق اعلام امیررضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد، هم‌اکنون ظرفیت‌های خالی مانده در حال بررسی است و پس از آن با هماهنگی معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد نسبت به اعلام تکمیل ظرفیت این رشته‌ها در این هفته اطلاع‌رسانی خواهد شد.

  همچنین امکان ثبت‌نام در رشته‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع کارشناسی پیوسته در واحدهای دانشگاهی خارج از استان تهران که ظرفیت ثبت نام آنها تکمیل شده است فراهم شده است و متقاضیان باید از روز دوشنبه 10مهر ماه این فرصت را پیدا کردند تا با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی به نشانی www.azmoon.org پس از مطالعه دفترچه راهنما و تهیه کارت اعتباری نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

  همچنین امکان ثبت نام در سایر رشته‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته که تاکنون ظرفیت ثبت نام آنان تکمیل نشده است همچنان ادامه دارد .

  در خصوص شرایط ثبت نام رشته‌های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته در نیمسال دوم سال تحصیلی97-96 متعاقباً رسانی خواهد شد.

  پاسخ (0)
 • بیکارترین رشته‌های دانشگاهی در ایران
  سه شنبه 11 مهر در 8:1

  رشته حفاظت محیط زیست با 49 درصد در صدر جدول بیکارترین رشته های دانشگاهی ایران و ریاضیات و آمار با 18درصد بیکاری در پایین ترین سطر این جدول قرار دارد.
  به گزارش تسنیم، موضوع اشتغال فارغ التحصیلان در سال های اخیر یکی از چالش های بزرگ کشور در مسئله بیکاری شده و دولت ها مرتباً پیرامون آن سخن می گویند. با این وجود، به اعتقاد کارشناسان بازار کار حل مسئله بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی چند راه مشخص دارد که غیر از آن کار خاصی نمی توان کرد و نباید امیدوار به حل مشکلات اشتغالی جوانان درس خوانده بود.

  اولاً اینکه باید روند رو به رشد ورود به دانشگاه و رقابت شکل گرفته بین دانشگاه های مختلف در جذب دانشجو متوقف شود، آموزش ها کیفی و بر اساس نیاز بازار کار باشد .

  همچنین از زمان مدرسه به بچه ها بیاموزند که دانشگاه رفتن آخر آرزو و بالاترین درجه موفقیت نیست و بسیاری اتفاقاً اگر راه دانشگاه را نروند در آینده فرد موفقی خواهند بود. به جای برگزاری دوره های نمایشی آموزش شغلی در مدارس، اقداماتی عملی در این زمینه صورت گیرد و مسئله مهارت شغلی برای فرزندان کشور مهم جلوه داده شده و مباحث تئوریک تحصیلی به سمت مباحث عملی و مهارتی سوق یابد.

  در مدارس به افراد کمک شود تا با شناسایی استعدادها و علایق شان در آن مسیر گام بردارند و روند به نحوی باشد که فرد در پایان دوره متوسطه، دورنمای روشنی از آینده شغلی برای خود داشته باشد و خلاصه اینکه فرد با اطمینان خاطر بداند باید در چه مسیری گام بردارد.بر اساس بررسی انجام شده توسط پژوهشکده آمار ایران، حدود 34 درصد از افراد فارغ‌التحصیل عالی از نظر اقتصادی را غیرفعال اعلام کرد.

  رشته حفاظت محیط زیست با 49 درصد، رشته علوم رایانه با 40درصد ،رشته هنر با 27درصد،معماری و ساختمان سازی با 26درصد،رشته فیزیک با 22درصد،رشته علوم زیستی 22درصد،رشته کشاورزی 22درصد،رشته حقوق 22درصد،حرفه های مهندسی 21درصد،علوم اجتماعی و رفتاری 20درصد،بازرگانی و علوم اجتماعی 20درصد،دامپزشکی19درصد،خدمات پزشکی 19درصد،ریاضیات و آمار18درصد به ترتیب بیکارترین رشته های دانشگاهی در ایران است.

  پاسخ (0)