ورود
19 5
تصویر
 • شنبه؛ آغاز سال تحصیلی 13 میلیون دانش‌آموز
  سه شنبه 28 شهریور در 14:54

  معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: 13 میلیون و 85هزار و 460 دانش‌آموز در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند که از این تعداد 7 میلیون نفر مربوط به دوره ابتدایی هستند.
  رضوان حکیم‌زاده در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به اینکه تاکنون 13 میلیون و 85هزار و 460 دانش‌آموز در مدارس کشور ثبت‌نام کرده‌اند،‌ اظهار کرد: سال گذشته در همین ایام 12 میلیون و 412 هزار و 103 نفر ثبت‌‌نام کرده بودند که براین اساس در مقایسه با سال گذشته، آمار دانش‌آموزان 5.4 درصد رشد داشته است.

  وی افزود: از تعداد 13 میلیون دانش‌آموز، 7 میلیون و 722 هزار و 867 نفر دانش‌آموزان دوره ابتدایی هستند که در مقایسه با سال گذشته با افزایش 332 هزار و 596 نفری، 4.5 درصد رشد داشته است.

  معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش گفت: یک میلیون و 370 هزار 489 دانش‌آموز پایه اول ابتدایی در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند که این تعداد در مقایسه با سال گذشته 552 هزار و 86 نفر افزایش داشته است و با رشد 4.2 درصدی مواجه بوده است.

  حکیم زاده تصریح کرد:‌ در سال تحصیلی جدید 181 هزار دانش آموز عشایری در6 هزار و100 آموزشگاه سال تحصیلی جدید را آغاز می‌کنند؛ همچنین امسال مهارت آموزی در قالب برنامه‌های مکمل به برنامه درسی دانش‌آموزان ابتدایی اضافه می‌شود.

  پاسخ (0)
 • نتایج آزمون سال 96 اعلام شد
  شنبه 25 شهریور در 8:8

  نتایج آزمون سال 96 اعلام شد.
  به گزارش تسنیم، نتایج آزمون سراسری سال 96 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اعلام شد.
  داوطلبان برای مشاهده نتایج می‌توانند به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org مراجعه کنند.

  پاسخ (0)
 • 378 هزار نفر در کنکور 96 پذیرفته شدند
  شنبه 25 شهریور در 8:7

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: 378 هزار و 706 نفر در آزمون سراسری سال 96 پذیرفته شدند.
  حسین توکلی در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اعلام نتایج آزمون سراسری سال 96 اظهار کرد: فهرست اسامی تعداد 378 هزار و 706 نفر پذیرفته شده نهایی آزمون سراسری سال 96 دانشگاه ها از ساعت 20:15 روز جمعه (24 شهریور 96) بر روی سایت سازمان سنجش قرار گرفت.

  * 56 درصد پذیرفته‌شدگان کنکور 96 زن هستند

  وی افزود: از تعداد 378 هزار و 706 نفر پذیرفته شده نهایی 217 هزار و 884 نفر زن و 164 هزار و 822 نفر مرد هستند، به عبارت دیگر 56.48 درصد پذیرفته‌شدگان نهایی زن و 43.52 درصد مرد هستند.

  مشاور عالی سازمان سنجش گفت: از تعداد 378 هزار و 706 پذیرفته‌شده نهایی تعداد 203 هزار و 248 نفر در رشته‌های با آزمون و 175 هزار و 458 نفر در رشته‌ محل‌هایی که صرفا براساس سوابق تحصیلی است، پذیرفته شده‌اند.

  * 133 هزار و 779 نفر در گروه تجربی پذیرفته شدند.

  توکلی مطرح کرد: از تعداد 378 هزار و 706 نفر پذیرفته شده نهایی، 103 هزار و 755 نفر در گروه ریاضی و فنی، 133 هزار و 779 نفر در گروه تجربی، 119 هزار و 179 نفر در گروه انسانی، 9 هزار و 279 نفر در گروه هنر و 12 هزار و 714 نفر در گروه زبان‌های خارجه پذیرفته شده‌اند.

  وی در خصوص ثبت‌نام از پذیرفته شدگان گفت: داوطلبان برای اطلاع از نحوه ثبت‌نام و مدارک موردنیاز باید به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنند و در صورتی که دانشگاه محل قبولی برنامه زمانی مشخصی را درج نکرده باشد، لازم است مطابق برنامه زمانی مندرج در جدول شماره یک اطلاعیه منتشره همراه اسامی آنها بر روی سایت سنجش قرار گرفته برای ثبت‌نام مراجعه کنند.

  پاسخ (0)
 • نتایج کنکور کارشناسی دانشگاه آزاد اعلام شد
  پنجشنبه 23 شهریور در 18:43

  خبرگزاری مهر: نتایج انتخاب رشته داوطلبان آزمون سراسری 1396 در دانشگاه آزاد اسلامی از ساعت 11 امروز پنج شنبه 23 شهریور ماه اعلام شد. داوطلبان می توانند با مراجعه به سامانه این مرکز به نشانی www.azmoon.com از نتایج آزمون خود اطلاع یابند.

  پذیرفته شدگان می توانند از امروز با مراجعه به پورتال این مرکز به نشانی sanjesh.iau.ac.ir در قسمت راهنمای ثبت نام ازتاریخ و مدارک لازم جهت ثبت نام آگاهی یابند.

  بازیابی شناسه (کد شناسه 7 رقمی دانشگاه آزاد اسلامی) و پرونده از طریق شماره تلفن گویای 4743 و شماره گیری کلید شماره 3 فراهم است . ثبت نام رشته های بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته از طریق سامانه www.azmoon.org همچنان ادامه دارد.

  پاسخ (0)
 • یک اشتباه عجیب 154 داوطلب فاقد صلاحیت را دانشجوی دکترا کرد
  پنجشنبه 23 شهریور در 15:17

  با اشتباه کارشناس آموزش 154 داوطلب فاقد صلاحیت، دانشجوی دکتری شدند!با پایان فرایند جذب دانشجوی دکترا و اعلام نتایج نهایی این آزمون، شمار چشمگیری از داوطلبان قبول و وارد مقطع دکترا شدند؛ فرایند جذبی که در سال جاری با یک اتفاق عجیب همراه شد که احتمالا در جهان یگانه، نادر و بی مثال است و علاوه بر آن، آبروی دانش و دانشگاه را به سخره گرفت.

  به گزارش «تابناک»؛ در میان همه خبرهایی که از حاشیه فرایند جذب دانشجو در مقطع دکترا منتشر می شود، خبر جذب اشتباه 154 دانشجوی دکترا در دانشگاه ارومیه را باید عجیب ترین و قابل تأمل ترین خبر دانست؛ اتفاقی که نشان داد در ایران، بازی با ارزش و حیثیت علم و دانش کار زیاد سختی نیست. حتی مقوله ای چون تحصیلات تکمیلی نیز در کشورمان آنقدر به بیراهه رفته که اشتباهات باورنکردنی نیز در آن نقش مهمی ایفا می‌کنند.

  ماجرای عجیب پذیرش دانشجوی فاقد صلاحیت در دانشگاه ارومیه از این قرار است که پس از برگزاری فرایند مصاحبه و ارزیابی صلاحیت علمی داوطلبان ورود به مقطع دکترا، به رغم اینکه این دانشگاه ظرفیت پذیرش 409 دانشجوی دکتری را داشت، از میان افرادی که در فرایند مصاحبه شرکت کردند، تنها 255 تن صلاحیت و استانداردهای لازم این دانشگاه را داشتند و بر اساس قوانین مرسوم، باید 154 صندلی این دانشگاه در سال تحصیلی جاری خالی می ماند.

  با این حال اشتباه و سهل انگاری کارشناسان آموزش دانشگاه در ثبت کف نمره قبولی یعنی نمره 30 در سیستم سازمان سنجش، زمینه ای فراهم کرد که در میان غفلت همه دست اندرکاران سیستم پذیرش، همه 409 صندلی موجود پر شود و حتی داوطلبانی که فاقد صلاحیت علمی بودند نیز اجازه ورود به مقطع دکترا بگیرند؛ رخدادی عجیب و باورنکردنی که حتی حداقل ها را نیز برای تأیید صلاحیت داوطلبان از بین برد و باعث شد، همه داوطلبانی که در این آزمون شرکت کرده بودند، حتی اگر نمره قبولی را کسب نکرده باشند، امکان تصاحب صندلی های موجود در این دانشگاه برای تحصیل در مقطع دکترا را کسب کنند.

  بدین ترتیب باید 154 کرسی دکترا در این دانشگاه خالی می‌ماند اما این گونه نشد و در کمال تعجب، اسامی 409 نفر به عنوان پذیرفته شدگان مقطع دکترا در این دانشگاه در سال 96 معرفی شد. اتفاقی که مسئولان این دانشگاه مدعی هستند بر اثر یک اشتباه رخ داده است.

  مسئولان دانشگاه ارومیه نه تنها این اتفاق باور نکردنی را رد نکردند بلکه در رابطه با این اتفاق و جزئیات آن توضیحاتی را در وبگاه اینترنتی این دانشگاه منتشر کردند که ضمن تأیید و تشریح جزئیات ماجرا، حکایت از تصمیم آنها برای عدم اصلاح خطا و پذیرش مشروط این داوطلبان فاقد صلاحیت دارد.

  در توضیح مسئولان دانشگاه ارومیه ضمن تأیید حقیقت ماجرا به این مهم اشاره شد که آنها بر اساس دستور سازمان سنجش ناچارند همه پذیرفته شدگان اعم از افرادی که صلاحیت داشتند و نداشتند را در مقطع دکترا ثبت نام کنند و امکان اصلاح خطا و لغو قبولی این 154 تن وجود ندارد.

  مسئولان دانشگاه ارومیه ضمن اعتراف به این مهم که خطای رخ داده، حاصل سهل انگاری یکی از کارشناسان آموزش این دانشگاه بود، تأکید دارند، برای پرهیز از خطاهای اینچنینی در آینده در مورد نحوه به کارگیری و جذب کارشناسان آموزش خود، تجدید نظر کلی خواهند کرد و بدنه کارشناسان آموزش دانشگاه و دانشکده ها تغییر خواهد کرد.

  بررسی ها نشان می دهد، آنها به جای اصلاح خطای رخ داده و عذر خواهی از افکار عمومی، از داوطلب هایی که در این آزمون بدون حد نصاب و صلاحیت های حداقلی پذیرفته شدند، تنها یک قول شفاهی گرفت که در دوره دکترا تلاش کنند و صلاحیت های علمی خود را ارتقا دهند.

  در دانشگاه ارومیه برای جذب دانشجوی دکترا در حالی کف نمره لازم 30 محاسبه شده است که این عدد در اکثر دانشگاه های بزرگ کشور 50 است و این خود اثبات می کند این دانشگاه در پذیرش دانشجوی دکترا تا چه حد استانداردها را کاهش داده و یا در این دانشگاه را برای ورود دانشجو باز کرده است.

  فرایند گزینش و جذب این دانشجویان که از سوی مسئولان دانشگاه به سهل انگاری و خطای یک تن از کارشناسان آموزش دانشگاه نسبت داده شد، در حقیقت اشکال و ایرادی است که متوجه کل ساختار آموزشی و اداری دانشگاه است و همه افرادی که در این فضا مشغول هستند مورد خطاب این خطا و تبعات آن قرار دارند؛ نکته مهمی که با اعلام دانشگاه مبنی بر لزوم اصلاح بدنه کارشناسان آموزش دانشگاه تأیید می شود.

  هرچند اقدام درستی که در شرایط کنونی باید از سوی مسئولان اتخاذ می شد، عذرخواهی از رخداد پیش آمده و رد قبولی این داوطلبان بود، آنها با گذر از این خطا و حواله آن به اشتباه یک کارشناس آموزش ثابت کردند که علم و دانش و سلامت آن برایشان زیاد اهمیتی ندارد و آنها بیش از این ها به دنبال درآمدهای حاصل از جذب دانشجوی دکترا هستند.

  از این روی می گوییم درآمد که در توضیحات دانشگاه تأکید شده است، بیشتر این افراد دانشجویان شبانه و یا پردیس هستند و نیز می دانیم هر دانشجوی پردیس یا شبانه در مقطع دکترا باید در هر ترم حداقل 8 میلیون تومان به دانشگاه پرداخت کند.

  شرایطی که به آن اشاره شد را باید عجیب ترین و بی نظیرترین شیوه جذب دانشجوی فاقد صلاحیت برای تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه های سراسری کشور دانست و تأکید کرد، این روند پر ابهام باعث خواهد شد، ارزش علم و دانش بیش از پیش به سخره گرفته و پایمال شود.

  فارغ از مباحثی که آمد، پذیرش این دانشجویان در مقطع دکترا، آن هم با همه آسان سازی هایی که پیش از جذب وجود داشت، نوعی تمسخر حیثیت مقطع دکترا و پایمال کردن ارزش علم و دانش در کشور است. به عبارتی مسئولان دانشگاه می خواهند خطایی را که در بدنه اداری و کارشناسی دانشگاهشان رخ داد، با حساب علم و دانش جبران کنند و گویا در این مسیر مسئولان ارشد وزارت علوم و سازمان سنجش نیز با آنها همراه هستند!

  هم اکنون جامعه علمی کشور منتظر است که وزارت علوم و دیگر کسانی که وظیفه صیانت از حیثیت علم و دانش را بر عهده دارند به این موضوع ورود کرده و خطاهایی که در این مسیر رخ داده را متوقف و جبران کنند.

  پاسخ (0)
 • نتایج کنکور 96 شنبه اعلام می‌شود
  چهارشنبه 22 شهریور در 15:44

  مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام نتایج نهایی کنکور 96 تا قبل از ظهر شنبه، 25 شهریور ماه جاری خبر داد.
  حسین توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، اظهار کرد: بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده فهرست اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون سراسری 96 دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی صبح شنبه، 25 شهریور ماه 96 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org قرار می‌گیرد.

  پاسخ (0)
 • نتایج آزمون سراسری احتمالاً اواخر هفته اعلام می‌شود
  دوشنبه 20 شهریور در 18:37

  نتایج آزمون سراسری سال 96 احتمالاً در اواخر هفته جاری یا اوایل هفته آینده اعلام می‌شود همچنین دانشگاه آزاد اسلامی زمان اعلام نتایج را 23 شهریور اعلام کرده است.
  به گزارش تسنیم، طبق اعلام حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش قرار بود تا نتایج کنکور کارشناسی سال 96 در دهه سوم شهریور اعلام شود.

  برهمین اساس نتایج آزمون سراسری سال 96 احتمالاً اواخر هفته جاری یا اوایل هفته آینده (شنبه) اعلام خواهد شد.

  دانشگاه آزاد اسلامی نیز زمان اعلام نتایج کنکور کارشناسی سال 96 را اعلام کرده است، بنا به گفته‌های امیررضا شاهانی رئیس مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی، نتایج نهایی آزمون کارشناسی این دانشگاه تا تاریخ 23 شهریور 96 اعلام می‌شود.

  آن‌گونه که شاهانی به تسنیم می‌گوید در مقطع کارشناسی پذیرش دانشگاه آزاد به دو صورت با آزمون و بدون آزمون است که 96 درصد ظرفیت پذیرش رشته‌محلهای این دانشگاه بدون آزمون است.

  پاسخ (0)
 • نتایج نهایی آزمون کارشناسی‌ارشد اعلام شد
  شنبه 11 شهریور در 8:9

  نتایج نهایی آزمون کارشناسی‌ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی اعلام شد.
  به گزارش تسنیم، نتایج نهایی آزمون کارشناسی‌ارشد دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت.

  آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی‌ارشد ناپیوسته دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی برای پذیرش دانشجو در 132 کدرشته امتحانی در 6 گروه آزمایشی در روزهای 7 و 8 اردیبهشت ماه 96 در 68 شهرستان و 185 حوزه امتحانی و 132 کدرشته امتحانی برگزار شد.

  پاسخ (0)
 • نخستین معاون وزیر بهداشت خداحافظی کرد
  سه شنبه 31 مرداد در 8:8

  معاون وزیر بهداشت گفت: با وجود افزایش 40 درصدی ارز، قیمت برخی داروها نسبت به چهار سال قبل کمتر شد.همچنین طی این چهار سال یک قوطی شیر خشک به جز شیر خشک‌های درمانی، واردات نداشتیم و همه تولید داخل بود و کمبودهای دارویی نیز تا 10 برابر کاهش یافت.
  به گزارش تسنیم، رسول دیناروند در آخرین جلسه خود با مدیران سازمان غذا و دارو با بیان اینکه اگر به کارنامه سازمان طی این چهار سال اخیر نگاه کنیم، دستاوردهای خوبی داشتیم، اظهار داشت: بگذریم از ادعاهایی که می‌شود؛ زیرا اگر کسی بخواهد با ذهنیت درست ارزیابی کند، به نتیجه‌ای می‌رسد که قضاوت مردم حکم می‌کند. قضاوت مردم طی این چهار سال به حوزه سلامت و غذا و دارو همواره مثبت بوده است و بالاترین رضایت‌مندی را بین همه دستگاه‌های اجرایی کشور دارد.

  وی افزود: کارهایی کردیم که برخی از آنها را می‌توان با آمار و ارقام بیان کرد. آمارها طی چهار سال نزدیک به 500 میلیون دلار کاهش واردات نسبت به چهار سال قبلی را نشان می‌دهد. این آمار، آمار گمرکات و ارزی کشور است. به طور میانگین قیمت ارزی داروها را 25 درصد کاهش دادیم. اگر همین حالا به داروخانه بروید، با وجود افزایش 40 درصدی قیمت ارز، قیمت برخی داروها نسبت به چهار سال قبل کمتر است.

  دیناروند ادامه داد: همچنین کمبودهای دارویی را تا 10 برابر کاهش دادیم. توانستیم در حوزه دارو، حمایت از بیماران و پرداختی از جیب را در حوزه صعب‌العلاج از 45 درصد به 11 درصد برسانیم. ردیف اعتبار یارانه دارو و مابه‌التفاوت نرخ ارز، امسال نسبت به سال آخر دولت آقای احمدی نژاد، 15 درصد کاهش یافت. این در حالی است که بودجه جاری کشور طی این 4 سال اخیر، 3 برابر شده و بودجه سلامت کمی بیشتر از آن افزایش داشته است، اما بودجه دارو 15 درصد کاهش یافت. یعنی حمایت‌هایی که کردیم با بودجه کمتری بود. صرفه‌جویی ریالی و ارزی و کاهش وابستگی به خارج و افزایش حمایت از بیماران نیز انجام شد.

  معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه در حوزه تجهیزات پزشکی، 35 درصد کاهش قیمت ارزی اتفاق افتاد، بیان کرد: گرچه واردات، تولید و مصرف تجهیزات پزشکی به افزایش دسترسی‌ها به واسطه اجرای طرح تحول سلامت زیاد شده است. با این حال قیمت همه این موارد کاهش داشت. لنزی که 450 هزار تومان در سال 92 خریداری می‌شد، الان 240 هزار تومان است. استنتی که 4 میلیون تومان بود، الان یک میلیون و نیم قیمت دارد.

  دیناروند درباره برخی آمارهای ارائه شده از سوی برخی افراد، گفت: عده‌ای آماری می‌گیرند و می‌گویند که فلان دارو از ترکیه گران‌تر است. این افراد یا ناآگاه هستند یا اینکه آگاهی دارند و مغرض هستند. جمعیت ایران و ترکیه حدودا برابر است. بازار دارویی ترکیه 11 میلیارد دلار و بازار دارویی ایران 4.5 میلیارد دلار است. به هر حال ممکن است 4 قلم دارو در ایران از ترکیه گران‌تر باشد، اما 2 هزار قلم دارو در ایران ارزان‌تر از ترکیه است.

  وی ادامه داد: هنوز هم با وجود همه مشکلات نقدینگی، در بیمارستان‌ها مردم را برای تهیه دارو تجهیزات عازم خیابان‌ها نمی‌کنند و بیمارستان‌ها حداقل 97 درصد نیازهای بیماران را تامین می‌کنند. در حالی‌که پیش از طرح تحول سلامت حداقل 40 درصد مردم با نسخه به بیرون از بیمارستان می‌رفتند. از همه این‌ها مهم‌تر، ساماندهی تجهیزات پزشکی است. معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی بسیار فعال شدند.

  رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به دستاوردهای این سازمان در حوزه غذا، اظهار کرد: بیش از یک میلیون تُن روغن پالم در این چهار سال کمتر وارد کشور شد.اسید چرب اشباع روغن پالم، دو تا سه برابر روغن‌های دیگر است. 144 هزار تُن اسید چرب ترانس طی این چهار سال کمتر مصرف شده است. یعنی هر کدام از مردم ایران 18 کیلوگرم اسید چرب ترانس کمتر مصرف کردند.کاهش ده درصدی میزان شکر و نمک در فراورده‌های غذایی اجرایی شد. اجرای طرح چراغ راهنمای تغذیه‌ای جزو افتخارات جهانی ما محسوب می‌شود.

  دیناروند ادامه داد: کنترل آلاینده‌ها و تقلبات نیز در این چهار سال انجام شد. طی این چهار سال، 4 تا 5 میلیون تُن برنج وارد کشور شد و 20 درصد میزان آلاینده‌های فلزات سنگین در این برنج‌ها کاهش پیدا کرد. یعنی حتی سقف استاندارد را هم پایین‌تر آوردیم.

  وی در خصوص واردات شیر خشک بیان کرد: طی این چهار سال حتی یک قوطی شیر خشک وارداتی نداشتیم و همه تولید داخل بود. به جز شیر خشک‌های درمانی، هیچ شیر خشکی وارد نشد. در مورد مکمل سقف واردات تعیین شد و در هیچ سالی واردات مکمل از 150 میلیون دلار عبور نکرد. در دولت قبلی، در برخی از سال‌ها دو سه برابر واردات مکمل وجود داشت. همچنین تعداد داروهای سنتی و گیاهی از دو برابر بیشتر شد.

  معاون وزیر بهداشت در خصوص راه اندازی پورتال‌ها در سازمان غذا و دارو طی چهار سال اخیر گفت: در بحث آی تی و سامانه‌هایی که راه اندازی شد نیز برخی از آن‌ها به اتمام رسیده است. در مورد بحث ترخیص، ثبت سفارش و غیره این اتفاق‌ها افتاد. پورتال سازمان غذا و دارو بسیار قدرتمند است و می‌شود با همه جزییات فهمید که چه چیزی را چه کسی وارد کشور کرده است. قبلا سه ماه طول می‌کشید که آمار واردات را بگیریم، اما الان در لحظه می‌توان فهمید. همچنین زیرساختی که در دانشگاه‌ها ایجاد شد، تقریبا تکمیل شده است.

  رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه گفت: شان سازمان غذا و دارو طی این چهار سال هم نزد مردم و هم نزد مسئولین بسیار افزایش یافته است.

  دیناروند در ادامه صحبت‌های خود در خصوص عدم حضور در سازمان غذا و دارو در چهار سال آتی، بیان کرد: ان‌شاالله برادر عزیزی که این مسئولیت را می‌پذیرد به حمایت دولت و وزارت‌خانه و همه مدیران و کارشناسان سازمان غذا و دارو این بار سنگین را به بهترین وجه به سرمنزل مقصود می‌رساند. همه شرایط برای توفیق ایشان ان‌شاالله فراهم است.

  خداحافظی شیرین مرد مقتدر روزهای تلخ

  وی ادامه داد: تنها نگرانی ما در حال حاضر چالش نقدینگی در چرخه تامین دارو و تجهیزات پزشکی است. بدهی بیمارستان‌ها کم نیست، اما در بسیاری از بخش‌ها ممکن است خطری ایجاد نکند. آن‌چه برای وزارت بهداشت خطر ایجاد می‌کند، بدهی چند هزار میلیاردی به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی است؛ زیرا باعث ایجاد خلل در کار این شرکت‌ها می‌شود. بسیاری از این شرکت‌ها زیر فشار سنگینی هستند و هزینه مالی زیادی متحمل شده‌اند. ان‌شاالله همان‌طور که مسئولین قول داده‌اند به زودی در این زمینه گشایش حاصل می‌شود.

  پاسخ (0)
 • درخواست اپراتورها، علت فیلتر تماس صوتی تلگرام
  یکشنبه 29 مرداد در 15:52

  ایسنا: فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد که مسدود شدن تماس صوتی تلگرام در ایران به دلیل درخواست اپراتورها و عدم توجیه مالی این سرویس در کشورمان اتفاق افتاده است.

  علت مسدود شدن تماس صوتی تلگرام : درخواست اپراتورها به دلیل عدم توجیه مالی

  تماس صوتی تلگرام، قابلیتی است که بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته بود اما بلافاصله پس از فعال شدن در ایران با اختلالاتی روبرو شد و در نهایت به طور کامل از دسترس خارج شد. کاربران، اپراتورها، وزارت ارتباطات و قوه قضاییه را متهم به فیلتر کردن این سرویس کردند و شایعات و حرف و حدیث‌های زیادی پیرامون این موضوع به گوش می‌رسید تا این که اکنون سرانجام علت مسدود شدن تماس صوتی تلگرام به صورت رسمی اعلام شده است.

  ارائه سرویس تماس صوتی تلگرام از فروردین امسال به نقل محافل خبری تبدیل شده بود اما از همان زمان موانعی در راه‌اندازی این سرویس در ایران وجود داشت که یکی از آن‌ها متضرر شدن اپراتورهای تلفن همراه بود. محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آن زمان بیان کرده بود: «ما همواره خدماتی که مورد نیاز مردم است و از لحاظ اقتصادی،‌ آسیبی به کار دیگران نمی‌زند را آزاد می‌گذاریم. در مورد تماس صوتی پیام رسان‌ها نیز اگر اپراتورها به ارائه خدمات راضی نباشند،‌ ارائه این سرویس‌ها با مشکل روبرو می‌شود. ما اجازه دادیم اپراتورها بررسی کنند که سرویس‌های جدید تلگرام چه تاثیری بر وضعیت اقتصادی آن‌ها می‌گذارد و به دنبال اقدامی هستیم که هم مردم راضی باشند و هم اپراتورها.»

  مسدود شدن تماس صوتی تلگرام

  چند روز پس از آغاز ارائه سرویس تماس صوتی تلگرام در ایران،‌ اختلالاتی در این سرویس به وجود آمد. محمدرضا فرنقی زاد،‌ مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات در آن زمان گفته بود وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هیچ محدودیت و فیلترینگی برای تماس صوتی تلگرام اعمال نکرده و اپراتورها و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی ثابت و همراه در ارائه این سرویس‌ها خودمختار هستند. از سوی دیگر اپراتورها نیز اعلام کردند بحث فیلترینگ توسط شرکت ارتباطات زیرساخت و کمیته تعیین مصادیف فیلترینگ پیگیری می‌شود و اپراتورها هیچ نقشی در اختلالات ایجاد شده در تماس صوتی تلگرام ندارند. پس از آن نیز محمود واعظی خبر داد که این سرویس با ابلاغ حکم قضایی به اپراتورها مسدود شده است.

  چند روز بعد،‌ دادستان کل کشور در مورد مسدود شدن تماس صوتی تلگرام بیان کرد: «ما نمی‌خواهیم یک سری امکانات و یا چیزهایی که قابل استفاده عموم است را محدود کنیم اما آن چه برای ما در سراسر کشور اهمیت دارد،‌ بحث امنیت کشور است. سیستم تماس صوتی تلگرام بررسی شد و تمام دستگاه‌های اطلاعاتی،‌ امنیتی و انتظامی بر این باور بودند که این سیستم بر خلاف امنیت کشور است. به همین دلیل قرار شد این موضوع در شورای عالی فضای مجازی مطرح شود که در آنجا نیز به دلایلی،‌ هیچ تصمیمی برای بسته شدن آن گرفته نشد.»

  سرانجام علت اصلی مسدود شدن تماس صوتی تلگرام اعلام شد

  بعد از تمام این حرف و حدیث‌ها، حالا ابوالحسن فیروزآبادی،‌ رئیس مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرده که تماس صوتی تلگرام، کسب و کار اپراتورها را دچار مشکل می‌کرد. این پیام رسان با وجود فراگیر بودن در ایران،‌ هنوز نماینده رسمی در کشورمان ندارد و به همین دلیل نمی‌توان امکان ارائه خدماتی را به آن‌ها داد که اپراتورها در داخل کشور با پرداخت مالیات ارائه می‌کنند. وی در پاسخ به این سوال که چرا تماس صوتی در سایر پیام رسان‌ها فیلتر نشده گفت تلگرام فراگیری بیشتری نسبت به بقیه دارد و وقتی قابلیتی در آن برقرار شود که در اقتصاد ملی با حجم بالا تاثیر زیادی دارد نمی‌توان نسبت به آن بی تفاوت بود. فیروزآبادی در ادامه اظهار کرد: «در اکثر کشورهای دنیا قابلیت تماس را روی پیام رسان‌های فراگیر می‌بندند چرا که اقتصاد اپراتورها را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. در کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات و عربستان که پهنای باند 20 مگابیت و 50 مگابیت بر ثانیه را در اختیار شهروندانشان قرار می‌دهند نیز این قابلیت مسدود شده و حتی برخی کشورهای اروپایی نیز همین وضعیت را دارند. اپراتورها حدود 5 هزار میلیارد تومان در سال مالیات می‌پردازند در حالی که تلگرام هنوز خود را در ایران ثبت نکرده است. به همین دلیل اپراتورها درخواست دادند تا فعلا از آن جلوگیری شود و ما هم با آن‌ها مخالفتی نکردیم.»

  به این ترتیب به نظر می‌رسد با توجه به مالیاتی که اپراتورها به دولت می‌پردازند،‌ ارائه خدمات مکالمه توسط پیام رسانی مانند تلگرام که نماینده رسمی در ایران ندارد به لحاظ اقتصادی توجیه‌پذیر نیست و به همین دلیل سرویس صوتی تلگرام به درخواست اپراتورها فیلتر شده است.

  پاسخ (0)