ورود
4 3
تصویر
 • ناگفته‌های غائله دراویش از زبان رئیس پلیس تهران
  پنجشنبه 3 اسفند در 8:21

  به گزارش تسنیم، سردار حسین رحیمی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به علت شروع غائله‌ خیابان پاسداران اظهار داشت: علت اصلی ماجراهایی که 2 روز پیش رخ داد به 29 بهمن ماه بازمی‌گردد، که در ساعت 5 صبح آن روز یکی از گشتی‌های موتوری پلیس در حین گشت‌زنی معمول خود به دو خودروی پراید سفید و سرمه‌ای مظنون می‌شود و پس از دستور ایست به این خودروها، هر دو خودرو متواری شده قصد فرار از دست گشتی‌ پلیس را داشتند.

  رئیس پلیس تهران ادامه داد: به‌دنبال تعقیب این دو خودرو توسط گشتی پلیس یکی از دو خودرو در خیابان متوقف می‌شود و سرنشین آن سوار خودروی پراید دیگر شده و آن خودرو نیز پس از طی کردن حدود 150 متر به‌علت نقص فنی متوقف می‌شود.

  وی با بیان این‌که هر دو خودرو پس از این اتفاق در کلانتری 103 گاندی توقیف می‌شوند، افزود: پس از این ماجرا ساعت 7 صبح همان روز فردی با مراجعه به کلانتری 106 نامجو به سرقت رفتن یکی از این دو خودرو را گزارش می‌کند که با توجه به اعلام این گزارش، پرونده‌ای تشکیل می‌شود و متهمان از کلانتری به دادسرا منتقل می‌شوند، اما در میانه راه یک دستگاه خودروی پژو با 4 سرنشین مسیر خودروی پلیس را مسدود کرده و با شکستن شیشه‌های ماشین پلیس، 2 سرباز سرنشین این خودرو را از ماشین بیرون کشیده و مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و هر دو مظنون دستگیرشده را فراری می‌دهند.

  رحیمی گفت: پس از این اتفاق همکاران ما این خودروی پژو را تعقیب کرده و موفق می‌شوند یکی از 4 سرنشین آن را دستگیر کنند و وی تحویل مراجع قضایی شده و با وثیقه 150 میلیون تومانی به‌اتهام ضرب و جرح مأمور پلیس، ایراد خسارت به اموال دولتی و همچنین فراری دادن متهمان روانه زندان می‌شود.

  * تلاش دراویش برای تسخیر کلانتری پاسداران

  رئیس پلیس تهران بیان کرد: ساعت 12 ظهر روز بعد حدود 50 تا 60 نفر از افراد وابسته به یک فرقه مقابل کلانتری پاسداران تجمع و اعلام می‌کنند که فرد دستگیرشده باید آزاد شود و این در حالی بود که این فرد در زندان به‌سر می‌برد.

  وی با ابراز این‌که پس از این تجمع پلیس مذاکرات زیادی با تجمع‌کنندگان برای ترک محل انجام داد، اضافه کرد: علی‌رغم مذاکرات انجام‌شده، این افراد حاضر به ترک محل نشدند و نهایتاً ساعت 5 بعدازظهر خیابان پاسداران را به‌طور کامل مسدود و اقدام به سردادن شعارهای هنجار‌شکنانه کردند و حتی مردمی را نیز که به‌واسطه بسته شدن خیابان به آنها معترض بودند مورد ضرب و شتم قرار داده و موزائیک‌های کف پیاده‌رو را نیز کنده قصد ورود به کلانتری را داشتند.

  رحیمی گفت: به‌دنبال تلاش این افراد برای حمله به کلانتری پاسداران همکاران ما با اقتدار عمل کرده و با شلیک تیر هوایی، تعدادی از این افراد را دستگیر کردند و مابقی به‌سمت خیابان گلستان هفتم پاسداران متواری شدند.

  * ارتباط غائله گلستان هفتم پاسداران با تجمع یک ماه گذشته دراویش

  رئیس پلیس تهران در پاسخ به سؤالی درباره ارتباط داشتن غائله اخیر گلستان هفتم با تجمعات یک ماه پیش اعضای یکی از فرقه‌های دراویش گفت: تجمعات قبلی این فرقه با غائله اخیر کاملاً مرتبط بود و بسیاری از این افراد همان‌هایی بودند که یک ماه قبل در همین محل تجمع کرده با شعارهای تند و رفتارهای خارج از عرف خود خواستار آزادی یک‌سری افراد دیگر بودند.

  وی با اظهار این‌که از نظر قانون تمام افراد جامعه فارغ از قومیت، دین و حتی فرقه‌های مختلف یکسان هستند، خاطرنشان کرد: همه افراد در مقابل قانون یکسانند و پلیس در تمامی این موارد برخورد قانونی و قاطع با متخلفان داشته است.

  رحیمی اضافه کرد: مثلاً در تجمع یک ماه قبل این افراد به‌بهانه برقراری پست ایست و بازرسی در خیابان پاسداران دست به تجمع زدند و این در حالی بود که ما قبلاً نیز اعلام کرده بودیم که در دهه فجر فعالیت بیشتری خواهیم داشت و برنامه‌های ویژه‌ای کنار بسیج انجام خواهیم داد، ولی این افراد اجرای طرح ایست و بازرسی را بهانه‌ای برای تجمع خود کردند.

  * جزئیات انتقال تجمع دراویش از مقابل کلانتری به گلستان هفتم و خانه نورعلی تابنده

  رئیس پلیس تهران در ادامه سخنانش با اشاره به اتفاقات غائله اخیر پاسداران گفت: بعد از تجمع اعضای این فرقه مقابل کلانتری پاسداران و ناکام‌ماندن تلاش آنها برای ورود به کلانتری، این افراد از محل متواری شدند و مقابل منزل «تابنده» در گلستان هفتم تجمع و مزاحمت‌های زیادی را برای مردم این منطقه ایجاد کردند به‌حدی که برای مردم و اهالی گلایه‌های بسیاری به‌وجود آمد و در حالی که مأموران پلیس قصد داشتند تا نظم و آرامش را به منطقه بازگردانند به‌یک‌باره فردی جانی پشت فرمان اتوبوسی قرار گرفت و با حمله به‌سمت مأموران پلیس و پس از تخریب چندین خودروی پارک‌شده در محل 3 نفر از مأموران پلیس را شهید و 9 نفر دیگر را مجروح کرد.

  * تشکیل شورای تأمین پس از حمله اتوبوس مرگ به مأموران پلیس

  وی با بیان این‌که غائله اصلی پس از این حمله وحشیانه شروع شد، اضافه کرد: به‌دنبال این حمله وحشیانه من شخصاً به موضوع ورود کرده سریعاً خواستار برگزاری جلسه شورای تأمین شدم.

  رحیمی ادامه داد: در جلسه شورای تأمین تصمیم گرفته شد علی‌رغم داغدار بودن پلیس و شهادت 3 مأمور ناجا، پلیس با نمایندگان آنها مذاکره کند تا این افراد بدون خشونت محل را ترک کنند.

  رئیس پلیس تهران گفت: در مذاکره با 2 تن از نمایندگان این فرقه آنها اعلام کردند "این افراد از ما نیستند و رفتارهای آنها برای ما قابل قبول نیست" و در ادامه قول دادند تا این ماجرا همان شب خاتمه یابد ولی متأسفانه پس از گذشت 2 ساعت از این جلسه هیچ اتفاق قابل توجهی رخ نداد و اقدام خاصی برای ترک رفتارهای اوباش‌گرایانه این افراد انجام نشد.

  * جزئیات عملیات 15دقیقه‌ای پلیس در گلستان هفتم پاسداران

  وی با اظهار به این‌که پلیس در مذاکره با این افراد ساعت 3:30 بامداد را به‌عنوان مهلت نهایی به این اوباش‌گری‌ها اعلام کرد، گفت: پس از پایان این مهلت در ساعت 4 صبح نیروهای پلیس وارد عمل شدند و در کمتر از 15 دقیقه تمام این افراد را دستگیر کردند و همه اغتشاشگران و عوامل اصلی این ماجرا بازداشت شدند و در نهایت پس از 2 ساعت تمام منطقه پاکسازی شد.

  * پشت‌پرده هدایت اغتشاشگران دراویش از زبان رئیس پلیس تهران

  رحیمی در ادامه این برنامه در پاسخ به این سؤال که چه‌کسانی به‌عنوان هدایت‌کنندگان این ماجرا حضور داشتند، تصریح کرد: باید گفت که بزرگترین هدایت‌کننده این افراد سایت‌های ضدانقلاب و کانال‌های فضای مجازی بودند و این اراذل و اوباش نیز به‌تحریک آنها لحظه به لحظه از اقدامات خود فیلم و تصویر گرفته آنها را در فضای مجازی منتشر می‌کردند و با دروغ‌های مختلف سعی در اداره این فضا داشتند که البته پس از عملیات پلیس تحریک‌‌کنندگان آنها نیز شناسایی و دستگیر شدند.

  رئیس پلیس تهران تأکید کرد: این اتفاقات در حالی افتاد که بزرگان این فرقه ادعا می‌کردند "این افراد از ما نیستند" ولی قادر نبودند تا آنها را اداره کنند.

  * مماشات پلیس در غائله گلستان هفتم یا خویشتنداری و تدبیر ناجا

  وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص انتقاد از رفتار ناجا در این ماجرا و چرایی ورود نکردن پلیس به‌صورت جدی‌تر در بدو این تجمع، گفت: در مدیریت اغتشاشات و تجمعات شهری اصلی‌ترین مطلب حفظ جان و مال مردم و شهروندان است و این اتفاق در محلی رخ داد که صدها خانوار ساکن بودند و خودروهای عبوری از خیابان پاسداران تردد می‌کردند، لذا ما می‌توانستیم رفتارهای تند پلیسی انجام دهیم ولی ممکن بود این رفتارها جان مردم بی‌گناه را به خطر بیندازد.

  رحیمی اضافه کرد: از طرف دیگر پلیس با اتمام این عملیات در کمتر از 15 دقیقه اقتدار و قدرت خود را به همه نشان داد.

  رئیس پلیس تهران گفت: از محل کلانتری تا منزلی که اعضای این فرقه در گلستان هفتم مقابلش تجمع کرده بودند بیش از 200 تا 300 متر فاصله بود و در طول این مسیر منازل و مغازه‌های بسیاری قرار دارد لذا باید پلیس تمام این شرایط را در نظر می‌گرفت و بهترین تصمیم را اتخاذ می‌کرد تا هیچ مشکلی برای جان و مال مردم و ساکنان منطقه به‌وجود نیاید.

  وی با تأکید بر این‌که پلیس حتی برای جان این اراذل و اوباش هم ارزش قائل بود، خط قرمز پلیس را امنیت مردم و آرامش جامعه معرفی کرد و تأکید کرد: خویشتنداری و برخورد مدبرانه با مماشات متفاوت است، مثلاً ما می‌توانستیم با شلیک یک آرپیچی موضوع را حل‌وفصل کنیم ولی ما به‌فکر مردم بوده سعی کردیم واکنش مدبرانه به این اتفاق داشته باشیم، که البته در اتفاقات آن شب مسئولان بسیج و استاندار تهران نیز کنار پلیس حضور داشتند.

  * تکذیب ارتباط‌نداشتن راننده اتوبوس مرگ با دراویش

  رحیمی در پاسخ به سؤالی در خصوص ادعای برخی افراد مبنی بر بی‌ارتباط بودن راننده اتوبوسی که نیروهای پلیس را زیر گرفت با دراویش، گفت: این راننده که دارای سوابق متعدد و جرایم گوناگون در گذشته خود است، سال‌های متمادی با این گروه در ارتباط بوده و مدت‌ها داخل خانه خیابان گلستان هفتم رفت‌وآمد داشته، لذا به هیچ وجه چنین ادعایی صحت ندارد.

  رئیس پلیس تهران تأکید کرد: انتظار ما این است این فرد داعشی به حداکثر مجازات که اعدام است محکوم شود و ما مطمئن هستیم با توجه به پیگیری‌های دادستانی و قضات شریف محاکم قضایی به‌سرعت تکلیف این افراد روشن می‌شود.

  وی همچنین در واکنش به انتشار فیلمی از فردی که مقابل کلانتری پاسداران رجز‌خوانی کرده و برای پلیس خط‌ونشان می‌کشید، گفت: این فرد دستگیر شده و جواب خط‌ونشان کشیدن‌هایش را هم خواهید دید و ان‌شاءالله زمانی که تیغ قانون به‌روی گردن وی قرار گرفت متوجه رفتار خود خواهد شد.

  * تخریب 26 خودرو و 19 منزل مسکونی توسط دراویش اغتشاش‌گر

  رحیمی در پاسخ به سؤالی درباره میزان تخریب اموال مردم در این غائله گفت: براساس آمارهایی که گزارش شده 26 دستگاه خودروی ساکنین و 19 پلاک از منازل مردم در این منطقه تخریب شده که عمده این اتفاقات در حین عملیات و توسط اعضای این فرقه انجام شده است.

  * چه‌کسی پاسخگوی خون شهیدان است؟ / تشییع پیکر شهدای پاسداران 9:30 دقیقه پنج‌شنبه

  رئیس پلیس تهران در ادامه با گرامیداشت و تکریم 3 مأمور پلیس و یک تن از بسیجیان شهیدشده در این ماجرا، گفت: متأسفانه در این اغتشاشات 2 نفر از درجه‌داران پلیس که حدوداً 4 ماه بود به نیروی انتظامی پیوسته بودند و یک سرباز جوان و یکی از عزیزان بسیجی به‌شهادت رسیدند.

  وی اضافه کرد: ساعتی پیش من برای عرض تسلیت به منزل شهید بایرامی رفتم که تنها پسر خانواده بود و 2 ماه پیش عقد کرده بود، حالا این سؤال وجود دارد که ما چه‌چیزی می‌توانیم به همسر این شهید و پدر و مادر وی بگوییم.

  رحیمی خاطرنشان کرد: این عزیزان شهدای راه اسلام و انقلاب هستند و ما نیز قطعاً تا آخرین قطره خون خود پای آرمان‌های انقلاب و این شهیدان ایستاده‌ایم و تا نفس آخر برای آسایش و امنیت مردم تلاش خواهیم کرد.

  رئیس پلیس تهران در پایان درباره تشییع پیکر این شهیدان گفت: تشییع پیکر این عزیزان با حضور فرماندهان ارشد نیروی انتظامی، همکاران آنها و مردم شریف تهران صبح روز پنج‌شنبه برگزار می‌شود و پیکر این عزیزان ساعت 9:30 صبح از انتهای خیابان مطهری و بعد ازتقاطع خیابان شریعتی و از مقابل ستاد فرماندهی تهران بزرگ تشییع خواهد شد.

  پاسخ (0)
 • تکذیب اجرای اختتامیه شعر فجر توسط رشیدپور
  چهارشنبه 25 بهمن در 9:11

  خبرگزاری صبا: برخلاف ادعای دبیر جشنواره شعر فجر مبنی بر انصراف جشنواره از انتخاب رضا رشیدپور برای اجرای اختتامیه، دستیار رشیدپور این خبر را تکذیب کرد.
  اردوان رحیمی، دستیار رضا رشیدپور با تکذیب خبر اجرای مراسم اختتامیه جشنواره شعر فجر توسط رشیدپور گفت: مسئولان برگزاری این جشنواره به دروغ گفته اند مذاکرات اولیه برای اجرای اقای رشیدپور صورت گرفته در حالی که هیچ صحبتی با وی در ارتباط با این موضوع نشده است.

  رحیمی افزود: جای تعجب است که چطور دبیر اجرایی جشنواره شعر فجر در نشست خبری گفته مذاکرات اولیه با رشیدپور صورت گرفته و بعدا منصرف شده اند! این خبر کذب محض است و هیچ تماسی با اقای رشیدپور صورت نگرفته است.

  پاسخ (0)
 • شروع طوفانی پرسپولیس در آسیا با درخشش علیپور
  چهارشنبه 25 بهمن در 9:7

  خبرگزاری مهر: در ادامه رقابتهای هفته اول لیگ قهرمانان فوتبال آسیا و از ساعت 17:15 سه شنبه تیم پرسپولیس به مصاف نسف قارشی ازبکستان رفت که این بازی در نهایت با نتیجه 3 بر صفر به سود پرسپولیس به اتمام رسید.
  در این بازی که در ورزشگاه آزادی و در حضور 25 هزار تماشاگر انجام شد گادوین منشا (20) و علی علیپور (67 و 72) برای پرسپولیس گلزنی کردند.

  برانکو ایوانکوویچ پرسپولیس را در این مسابقه با ترکیب علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی، شجاع خلیل زاده، محمد انصاری، صادق محرمی، حسین ماهینی (88 - سیامک نعمتی)، محسن ربیع خواه، فرشاد احمدزاده (85 - بشار رسن)، وحید امیری (74 - وحید امیری)، گادوین منشا و علی علیپور به زمین فرستاد.

  علی علیپور مهاجم پرسپولیس در دقیقه 8 اولین خطر این تیم را روی دروازه تیم ازبکستانی ایجاد کرد ولی این موقعیت او راه به جایی نبرد. در همین دقیقه، تماشاگران حاضر در ورزشگاه علی کریمی بازیکن شماره 8 سابق خود را بعد از ماجرای برنامه نود و صحبتهای کارلوس کی روش تشویق کردند.

  گادوین منشا در دقیقه 10 دومین فرصت جدی گلزنی پرسپولیس را به دست آورد ولی ضربه «قیچی برگردان» او راه به جایی نبرد. بعد از آن پرسپولیس برای دقایقی تمرکزش را از دست داد و تعداد پاسهای اشتباه بازیکنان این تیم افزایش یافت. سرانجام گادوین منشا در دقیقه 20 با یک ضربه سر و روی پاس وحید امیری توانست اولین گل سرخپوشان را به ثمر برساند.

  بعد از این گل دقایقی بازیکنان نسف قارشی بر بازی مسلط شدند و حتی شوت بازیکنان این تیم در دقیقه 33 با اختلاف کم از دروازه پرسپولیس اوت شد. پرسپولیس هم در 10 دقیقه پایانی نیمه اول صاحب چند فرصت دیگر شد که این موقعیتها از دست رفت و نیمه اول با همان یک گل به اتمام رسید.

  نیمه دوم، مسابقه با حملات و فشار پرسپولیس آغاز شد تا سرخپوشان بتوانند تعداد گلهای خود را افزایش بدهند ولی سریال پاسهای اشتباه سرخپوشان در این نیمه هم ادامه داشت. هرچند نماینده ایران در اکثر دقایق بر بازی مسلط بود ولی پاسهای ناسالم و کم دقت آنها باعث می شد تا بازیکنان نسف صاحب توپ شوند. ازبکها حتی در یک ضد حمله می توانستند دروازه پرسپولیس را باز کنند که علیرضا بیرانوند شوت بازیکن نسف را دفع کرد.

  بازی هجومی پرسپولیس در نیمه دوم در دقیقه 67 نتیجه داد. علی علیپور که در حال حاضر آقای گل لیگ برتر ایران است، در این دقیقه توانست پاس زمینی صادق محرمی را وارد دروازه نسف کند. همین مهاجم 5 دقیقه بعد پاس محمد انصاری را با یک شوت محکم تبدیل به گل سوم پرسپولیس کرد تا خیال سرخپوشان برای کسب سه امتیاز مسابقه تا حد زیادی راحت شود.

  دردقایق باقی مانده هم تیم نسف فشارهای نصفه و نیمه ای برای به ثمر رساندن گل روی دروازه پرسپولیس وارد آورد که تلاش این تیم برای گلزنی ثمری نداشت تا بازی با همان سه گل به پایان برسد.

  به این ترتیب پرسپولیس کارش را در لیگ قهرمانان آسیا با برد و کسب سه امتیاز شروع کرد.

  در دیگر بازی این گروه تیم های الوصل امارات و السد قطر به مصاف هم رفته اند.

  پاسخ (0)
 • استقلال از شکست برابر الریان گریخت
  چهارشنبه 25 بهمن در 9:6

  خبرگزاری مهر: تیم فوتبال استقلال در اولین دیدار خود در مسابقات این فصل لیگ قهرمانان آسیا از ساعت 18:40 به مصاف تیم الریان قطر رفت که این بازی با نتیجه 2 به 2 به اتمام رسید.

  در این بازی که در ورزشگاه جاسم بن حمد قطر برگزار شد، ابتدا استقلال در دقیقه 7 روی ضربه جباروف و گل به خودی رودریگو تاباتا یک گل پیش افتاد. الریان اما برای جبران این گل خیلی زود به نتیجه رسید.

  عبدالرزاق حمدالله در دقیقه 18 با یک ضربه سر دروازه سیدحسین حسینی را باز کرد. تاباتا هم در دقیقه 28 گل دوم الریان را روی غفلت و اشتباه مدافعان استقلال به ثمر رساند تا نیمه اول با نتیجه 2 بر یک به پایان برسد.

  در نیمه دوم استقلال به نمایش خوب و امیدوارکننده اش ادامه داد و موقعیت هایی را روی دروازه میزبان ایجاد کرد اما بازیکنان این تیم در زدن ضربات آخر کم دقت بودند. در دقیقه 80 این بازی تاباتا به خاطر خطای شدید روی داریوش شجاعیان از زمین اخراج شد تا شاگردان شفر دقایق باقی مانده را با یک بازیکن بیشتر سپری کنند.

  در حالی که الریانی ها امیدوار بودند با وجود یک بازیکن کمتر سه امتیاز این دیدار را از آن خود کنند، این استقلال بود که در دقیقه 88 توسط علی قربانی و روی ارسال خوب امید ابراهیمی به گل تساوی دست پیدا کرد.

  پاسخ (0)
 • واریز باقیمانده سود سهام عدالت 2.6میلیون مشمول از امروز
  شنبه 21 بهمن در 15:41

  به گزارش تسنیم؛ از دوازدهم بهمن ماه مصادف با شروع دهه فجر مرحله پایانی پرداخت سود سهام عدالت 22درصد از مشمولین که شامل 16 گروه بودند، آغاز و این سود به حساب آنها واریز شد.
  همچنین مطابق برنامه زمان‌بندی اعلامی قرار بود سود سهام عدالت چهار گروه باقی‌مانده که 78 درصد مشمولین را تشکیل می‌دهند پس از پایان دهه فجر تا آخر اسفند ماه و به‌مرور زمان، با توجه به سودهای دریافتی از شرکتهای سرمایه‌پذیر به حسابشان واریز شود.

  بر این اساس آن دسته از مددجویان و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد و سازمان بهزیستی که در زمان ثبت‌نام تحت پوشش این نهادها بوده‌اند و به‌مرور زمان، با بهبود وضعیت معیشتی از شمول این دسته از مشمولان سهام عدالت خارج شده‌اند، از امروز تسویه سود سهام عدالتشان انجام می‌شود.

  گفتنی است این دسته از مشمولان که تسویه باقی‌مانده سود سهام عدالت آنها به‌تدریج از امروز آغاز می‌شود حدود 2.6میلیون نفر هستند و سود تقسیمی میان آنها نیز بیش از 120 میلیارد تومان می‌باشد.

  این گزارش می‌افزاید: تسویه سود سهام عدالت باقی‌مانده مشمولان نیز پس از دریافت سود سال مالی 95 شرکتهای سرمایه‌پذیر به‌مرور تا پایان سال 96 انجام خواهد شد.

  پاسخ (0)
 • قلعه‌نویی: 15 سال پیش به فردوسی‌پور گفتم راهی که می‌روی اشتباه است
  پنجشنبه 19 بهمن در 8:50

  به گزارش تسنیم، امیر قلعه‌نویی در نشست خبری پیش از بازی ذوب‌آهن برابر سایپا اظهار داشت: بازی با استقلال به تاریخ پیوست و فکر کنم سخت‌ترین بازی ما فرداست. سایپا تیمی فیزیکی و درگیرشونده است که فضای کمی به حریفانش می‌دهد. این دیدار قطعاً یکی از بازی‌های سخت ما در لیگ برتر است. تیم ما هم خداراشکر روند خوبی را طی می‌کند و هم بازیکنان تعویضی و هم کسانی که در زمین ثابت بازی می‌کنند به تیم کمک می‌کنند. برخلاف نیم‌فصل نخست که نیمکت خالی داشتیم الان شرایط‌مان خوب است. نمی‌دانم شرایط زمین بازی چطور است، اما اگر فردا زمین اجازه دهد فکر می‌کنم بازی خوبی را شاهد باشیم.

  ما بیشتر از سایر تیم‌ها از داوری ضربه دیده‌ایم
  سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن در مورد اینکه اکثر تیم‌ها به قضاوت داوران اعتراض دارند و این موضوع در دیدار هفته گذشته این تیم مقابل استقلال هم مطرح بود، گفت: بعد از سیاه‌جامگان ما مظلوم‌ترین تیم لیگ درباره ضربه از داوری هستیم! اگر بازی‌ها را مرور کنید، متوجه می‌شوید که ما خیلی بیشتر از سایر تیم‌ها از داوری ضرر کرده‌ایم. الان مقطع حساسی در لیگ است و امتیازها چه برای تیم‌های بالای جدولی و چه پایین جدولی مهم است، خواهش ما این است که داوران تمرکز بیشتری داشته باشند. باید کمیته داوران هم فضایی آرام را فراهم آورده و فکر کنند این موضوع هم کاری است شدنی. کمیته داوران به لحاظ روحی و روانی و عمده آن به لحاظ اقتصادی باید فضای آرامی را برای داوران مهیا کند. همان‌طور که گفتم اگر آمار در بیاوریم ما بیشتر از سایر تیم‌ها از داوری ضربه دیده‌ایم.

  داوری ما را نابود کرد و بعد از آن هم می‌خندید!
  قلعه‌نویی افزود: از همه بیشتر هم فکر می‌کنم داوری بود به نام ملکی که ما را در جام حذفی نابود کرد و در آخر هم با خنده به رختکن رفت. این داور ما را در جام حذفی حذف کرد بعد هم می‌خندید. کمیته داوران باید شرایط را طوری رقم بزند که داوران در آرامش قضاوت کنند. در هر صورت ما سعی می‌کنیم همین روند خوب‌مان را ادامه دهیم، اما حقیقت این است که نتایج فوتبال داخل زمین رقم می‌خورد.

  بوحمدان بازیکنی فداکار است و از او بیشتر از دیگر بازیکنانم تشکر می‌کنم
  وی در مورد اینکه دفاع چپ ذوب‌آهن مشکل دارد، تصریح کرد: قبول دارم که در ساختار دفاعی باید بیشتر کار کنیم. محمد ستاری دفاع چپ کلاسیک نیست و مجبور هستیم از او در این پست استفاده کنیم. او از مهره‌های خوب ذوب‌آهن است و فقط در بازی با استقلال خوب نبود. از همه بازیکنان باید تشکر کنم، اما از بوحمدان باید بیشتر تشکر کنم. او انسان فداکاری است و در هر پستی می‌گذاریم، بازی می‌کند. او در تیم فولاد خوزستان نیز در این پست بازی کرده بود. ما دفاع چپ کلاسیک نداریم. اول فصل مترصد بودیم که دفاع چپ کلاسیک پیدا کنیم، اما نشد. متأسفانه درخشان‌مهر مصدوم شد. البته ما محمد امینی را داریم که آینده فوتبال ماست. قبول دارم ساختار دفاعی ما مشکل دارد و باید آن را حل کنیم.

  هزار نوع اَنگ به من زدند و گفتند سنتی است و ادبیات ندارد!
  سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن در مورد اینکه تیم‌های ایرانی باید از نمایندگان عربستان در کشور ثالث میزبانی کنند و حتی کشور ثالث هم توسط AFC تعیین شده است، گفت: خیلی کارها را باید درست کنیم. موضوعی که گفتید قطره‌ای از دریاست. 15 سال پیش حرف زدم، اما خیلی از آقایان آمدند به من هزار نوع اَنگ زدند. گفتند سنتی است، تاکتیک ندارد و ادبیات ندارد. گفتم دنیا دهکده جهانی شده و باید تعاملات جهانی را داشته باشیم، زیرساخت‌های ما ایراد دارد. باید ببینیم چرا هاشمی‌طبا را از کمیته المپیک از دست دادیم، چرا جایگاه‌مان را از دست دادیم و ... . ایراد از فدراسیون نیست. اقتصاد مملکت باید خوب شود، شما زمین‌های فوتبال ما را ببینید. اینها برای لیگ برتر است. ما بازیکنان از رده‌های پایه می‌آوریم و نمی‌دانیم چطور در آن زمین‌ها بازی می‌کنند. این ایرادات از فدراسیون و وزارت فعلی نیست، چرا وقتی من صحبت می‌کردم شما رسانه‌ها از من دفاع نکردید؟! پنج مصاحبه انجام دادم و AFC پنج هزار دلار من را جریمه کرد، چرا هیچ‌کس از حق قلعه‌نویی دفاع نکرد؟! همه شما علیه من مطلب نوشتید!

  حرف‌های من را کسی دیگر می‌گفت کتاب می‌شد!
  قلعه‌نویی ادامه داد: من گفتم ایران امن‌ترین کشور دنیاست و فرهنگ 9 هزارساله داریم. AFC پنج هزار دلار مرا جریمه کرد و اگر کس دیگری آن حرف‌ها را می‌زد کتاب می‌شد و برای دیگران حجت! هزار اَنگ به من زدند، گفتند سنتی است و تاکتیک بلد نیست. قبول کنید شما مقصر بودید.

  روی پیشانی‌ام نوشته شده، دسته سومی، نهمی و سیزدهمی استقلال برای قلعه‌نویی!
  وی در مورد اینکه آیا ذوب‌آهن می‌تواند در آسیا موفق شود، تصریح کرد: تجربه‌ام می‌گوید که آسیا دو نگاه دارد. نگاه اول انگیزه‌ای است که بازیکنان خواهند داشت. بحث دیگر این است که تیم‌ها تا دندان مسلح هستند. شنیدم الهلال بازیکنی جذب کرده که 30 میلیارد تومان قیمت دارد! تیم‌هایی که با آنها بازی می‌کنیم بودجه هنگفتی دارند و ما عقب هستیم. از نظر نیروی انسانی جلو هستیم، اما با احترام به همه باید بگویم ما امسال 30 درصد پرداختی داشتیم. یک ماه هست به بازیکنان می‌گویم ان‌شاءالله پول جور می‌شود. نمی‌دانم چرا روی پیشانی‌ام نوشته شده، دسته سومی، نهمی و سیزدهمی استقلال برای قلعه‌نویی، تیم ملی تعلیق می‌شود برای قلعه‌نویی است و ... . از ابراهیمی بپرسید که زمین کمپ را ما آب می‌دادیم! ذوب‌آهن هم که این‌طور شده است. در مجموع در گروه سختی قرار داریم، اما خوش‌بین هستم، چون انگیزه بازیکنانم بالاست.

  داوری‌مان به هزار دلیل جلوتر از فوتبال ماست
  سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن در واکنش به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه در هفته‌های اخیر علی کریمی، علی دایی و چند سرمربی دیگر لیگ برتری از داوری‌ها انتقادات شدیدی داشته‌اند و اکنون خود او هم از داوری‌ها انتقاد کرده است و اینکه آیا داوری ما اینقدر بد است که همه از آن انتقاد می‌کنند، گفت: چه کسی گفته داوری ما بد است؟! اتفاقات اعتقاد من این است داوری ما بسیار جلوتر از فوتبال ماست. شما الان فغانی را نگاه کنید. خواهشاً تهمت نزنید. داوری‌مان جلوتر از فوتبال ماست به هزار دلیل که یکی از این دلیل‌ها همین مسائل اقتصادی است که بسیار کمتر از بازیکنان و مربیان پول می‌گیرند. به عنوان مثال مربی حداقل 30 درصد از پولش را گرفته اما اعتراض می‌کند. الان فغانی افتخار فوتبال ما شده است، اما اعتقاد دارم که زیرساخت‌های فوتبال ما به اندازه توانایی‌های آن نیست.

  موتور تیم‌های من دیر روشن نمی‌شود
  قلعه‌نویی در خصوص اینکه خیلی‌ها اعتقاد دارند موتور تیم‌های امیر قلعه‌نویی معمولاً دیر روشن می‌شود، گفت: خیر، اصلاً این‌طور نیست!

  15 سال پیش به فردوسی‌پور گفتم راهی که می‌روی اشتباه است
  وی در خصوص آشتی‌اش با سیدمهدی رحمتی و اینکه این هفته پس از مدت‌ها دوباره در آیتم برنامه 90 حضور داشت و آیا کاملاً کدورت‌ها بین او، مهدی رحمتی و همچنین برنامه 90 برطرف شده است یا خیر، گفت: من الان هم از برنامه 90 انتقاد دارم. دلیلش را هم می‌گویم. من 15 سال پیش به دلیل اینکه پایم شکسته بود در خانه بودم و فردوسی‌پور لطف کرد و به ملاقات من آمد. من آن زمان این روزها را می‌دیدم. همان‌جا به فردوسی‌پور گفتم راهی که می‌روی اشتباه است، عادل (فردوسی‌پور) می‌توانست خیلی بهتر از این باشد. ما چرا نباید از فوتبال لذت ببریم؟! همه جای دنیا برد و باخت وجود دارد، اما همه می‌آیند که از فوتبال لذت ببرند. چرا باید در مملکت ما فوتبال این‌طور نباشد؟! دلیلش این است که ما راه را اشتباه می‌رویم. فردوسی‌پور اگر با همان راه اول پیش می‌رفت می‌توانست خیلی بهتر باشد، اما در هر صورت راه دیگری را انتخاب کرد و شاید مجبور شد راه دیگری را برود. به نظرم با این وضعیت همه ضرر می‌کنیم. الان علی کریمی سرمایه فوتبال ماست. او چرا باید به اینجا برسد؟! اتفاقاً من می‌خواستم به علی کریمی زنگ بزنم و به خاطر تجربه‌هایی که در فوتبال دارم با او صحبت کنم.

  همیشه 10 سال جلوتر از خیلی‌ها بوده‌ام
  سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن افزود: در مورد رحمتی هم من وظیفه دارم تا وقتی که در فوتبال هستم موارد اخلاقی و رفتاری را به شاگردانم تذکر دهم. برای این هم خیلی هزینه داده‌ام. رحمتی برای من مثل فرزندم (هوتن) است. همه ما وظیفه داریم به این فوتبال کمک کنیم. من در این فوتبال خیلی هزینه داده‌ام، اما خوشحالم همیشه 10 سال جلوتر از خیلی‌ها بوده‌ام، آرشیو مصاحبه‌های من وجود دارد و می‌توانید ببینید. الان همه در مورد زیرساخت‌ها صحبت می‌کنند. من چندین سال پیش در مورد آن صحبت می‌کردم. در هر صورت رحمتی هم محبت کرد و به سمت من آمد و من هم برحسب شرایط تیمی که داشتم، گذشت کردم.

  در این لحظه مدیر رسانه‌ای باشگاه ذوب‌آهن نکته‌ای را در گوش امیر قلعه‌نویی یادآوری کرد و پس از آن سرمربی ذوب‌آهن گفت: برنامه 90 در این چند ساله حسن‌های زیادی هم داشته، اما در این سه چهار سال راه را اشتباه رفته است.

  کریمی باید طوری حرف بزند که مخاطب آن را بپذیرد
  وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه چه توصیه‌ای به علی کریمی دارد، گفت: من نمی‌توانم به علی کریمی توصیه کنم، او اعتقاداتی دارد که برحسب آن عمل می‌کند، اما به نظرم کریمی باید طوری حرف بزند که مخاطب آن را بپذیرد، امیدوارم او آرامش بیشتری داشته باشد. بگذارید من یک چیزی بگویم و امیدوارم به کسی هم بر نخورد. همیشه بهترین مربیان دنیا هافبک‌های بازیساز بوده‌اند، به طور مثال گواردیولا. علی کریمی هم می‌تواند یکی از بهترین مربیان ما باشد، حیف است این مسائل پیش بیاید. اگر خاطرتان باشد در بازی‌های سئول به یک باره 13 بازیکن ما را کنار گذاشتند. نتیجه آن اتفاق این شد که در نسل آینده آن بازیکنان یک خلل ایجاد شد، الان هم نباید مربیانی مانند مرفاوی، منصوریان و علی کریمی نابود شوند. من الان فقط می‌گویم کریمی باید آرامش داشته باشد. او می‌تواند در یک اتاق بنشیند و با تاج و ساکت و دیگران صحبت کند. در آن صورت هیچ‌کس نمی‌تواند به علی کریمی ایرادی بگیرد.

  پاسخ (0)
 • برتری قاطع خارج از خانه پرسپولیس مقابل صنعت نفت
  پنجشنبه 19 بهمن در 8:35

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، تیم فوتبال پرسپولیس در چارچوب دیدارهای هفته بیست‌وسوم لیگ برتر از ساعت 17 امروز (چهارشنبه) در ورزشگاه تختی آبادان میهمان صنعت نفت آبادان بود که موفق شد با نتیجه 3 بر صفر از سد میزبان خود عبور کند.
  گل‌های پرسپولیس را در این مسابقه فرشاد احمدزاده در دقیقه 13 و علی علیپور در دقایق 27 و 54 به ثمر رساندند.

  ترکیب صنعت نفت آبادان:داود نوشی‌صوفیانی، حسین بغلانی، مسعود ابراهیم‌زاده، علی عبداله‌زاده (حسین ساکی- 59)، سعید لطفی، مگنو باتیستا، آگوستو سزار، کرار جاسم (میلاد جهانی - 61)، حامد پاکدل، محمد شادکام (طالب ریکانی - 52) و لوسیانو پریرا.

  ترکیب پرسپولیس:علیرضا بیرانوند، سیدجلال حسینی، شجاع خلیل‌زاده، محمد انصاری، صادق محرمی، حسین ماهینی (کمال کامیابی‌نیا - 82)، محسن ربیع‌خواه، فرشاد احمدزاده (بشار رسن - 76)، وحید امیری، علی علیپور (احمد نوراللهی - 84) و گادوین منشا.

  نیمه اول
  دقیقه یک: کرار جاسم وارد محوطه جریمه پرسپولیس شد و به زمین خورد و اعتقاد به خطای پنالتی داشت، اما داور نه تنها پنالتی نگرفت بلکه در ادامه به او تذکر جدی داد.

  دقیقه 13: وحید امیری از سمت چپ ارسالی روی تیر دوم صنعت نفت داشت که فرشاد احمدزاده بدون معطلی توپ را وارد دروازه کرد.

  دقیقه 17: گادوین منشا پشت محوطه جریمه صنعت نفت با حرکتی فردی خط دفاعی این تیم را به هم ریخت و پاسی به وحید امیری داد. ارسال این بازیکن ضربه سر منشا را به همراه داشت که توپ راهی اوت شد.

  دقیقه 23: حامد پاکدل ارسالی روی دروازه پرسپولیس انجام داد که پیش از استفاده بازیکنان صنعت نفت، بیرانوند توپ را مهار کرد.

  دقیقه 27: علی علیپور پشت محوطه جریمه شوتی سنگین به سمت دروازه صنعت نفت زد که دفع ناقص نوشی‌صوفیانی نتوانست مسیر توپ را ببندد و این توپ به گل دوم پرسپولیس تبدیل شد.

  دقیقه 33: ارسال روی دروازه صنعت نفت با ضربه سر ناقص پرسپولیسی‌ها همراه بود و در ادامه مدافعان صنعت نفت توپ را به کرنر زدند.

  دقیقه 43: وحید امیری بار دیگر ارسالی روی دروازه صنعت نفت داشت که نوشی‌صوفیانی در خروج اشتباه کرد و پرسپولیسی‌ها توپ را به منشا رساندند، اما مدافعان نفت اجازه ندادند او به سمت دروازه ضربه‌ای بزند. ضربه برگشتی هم توسط بازیکنان پرسپولیس راهی اوت شد.

  نیمه دوم
  دقیقه 54: وحید امیری ارسالی زمینی روی دروازه صنعت نفت داشت که علی علیپور توانست اولین حمله خطرناک پرسپولیس در نیمه دوم را تبدیل به گل کند.

  دقیقه 59: شوتی نه چندان محکم از سوی پریرا به سمت دروازه پرسپولیس شلیک شد که بیرانوند توپ را در دو مرحله به آغوش کشید.

  دقیقه 62: حسین بغلانی از داور مسابقه کارت زرد دریافت کرد.

  دقیقه 70: توپی که پشت محوطه جریمه برای حسین ماهینی فراهم شده بود، با ضربه آرام این بازیکن همراه شد تا نوشی‌صوفیانی به راحتی توپ را در اختیار بگیرد.

  دقیقه 77: بشار رسن به محض ورود به زمین، حرکتی انجام داد و ضربه‌ای به سمت دروازه صنعت نفت نواخت که دروازه‌بان این تیم تن به کرنر داد.

  دقیقه 78: مگنو باتیستا با کارت زرد داور جریمه شد.

  دقیقه 80: میلاد جهانی ارسال خطرناکی روی دروازه پرسپولیس داشت که بیرانوند توپ را مشت کرد.

  دقیقه 81: گادوین منشا پاسی را برای علیپور ارسال کرد که این بازیکن پس از عبور از مدافع مستقیم خود توپ را بار دیگر به منشا داد، اما در نهایت ضربه مهاجم نیجریه‌ای پرسپولیس از بالای دروازه راهی اوت شد.

  دقیقه 90: سیدجلال حسینی با کارت زرد داور جریمه شد.

  به گزارش تسنیم، پرسپولیس با برتری در این بازی 54 امتیازی شد تا جایگاه خود را در صدر جدول مستحکم‌تر کند و به قهرمانی نزدیک‌تر شود. صنعت نفت نیز با 29 امتیاز در رتبه نهم جدول ایستاد.

  پاسخ (0)
 • درآمد کمتر از 700 هزار تومان شرط پرداخت یارانه نقدی نیست
  شنبه 9 دی در 18:23

  به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور ادعای برخی در مورد تعیین سقف درامد هفتصد هزار تومان برای دریافت یارانه نقدی را تکذیب کرد.
  به گزارش این مرکز، دولت در لایحه بودجه سال 1397 برنامه معطوف کردن یارانه های نقدی به گروه های هدف را پیشنهاد کرده است. برای این منظور تا کنون گروه های زیر، فارغ از میزان درآمدهایشان، مشمول دریافت یارانه نقدی شناخته شده‌اند.
  مدد جویان کمیته امام (ره)
  مددجویان سازمان بهزیستی
  زنان سرپرستان خانوار
  افراد ساکن در دهستان های با ضریب 6و 7و 8و 9
  بیماران خاص
  عشایر
  بازنشستگان
  ایثارگران
  سایر گروه‌های نیازمند (شامل کارگران ساختمانی، قالیبافان، صیادان، خادمان مساجد، باربران و ...)

  طبق این پیشنهاد اولاً شناسایی گروه های مستحق دریافت یارانه نقدی تکمیل نشده است و بانک های اطلاعاتی در اختیار دولت موظف به تکمیل اطلاعات و تدقیق آنها در سال 1397 خواهند بود. ثانیاً سایر افراد که نهایتاً در زمره گروه های مشمول دریافت یارانه نقدی قرار نمی گیرند، حق اعتراض و اثبات نیازمند بودن خود را خواهند داشت.
  نکته اساسی این است که تحت این برنامه تنها یارانه نقدی افرادی که مستحق دریافت یارانه نقدی شناسایی نشده و در فرآیند راست آزمایی نیز مشخص شود که شرایط دریافت یارانه نقدی را ندارند، حذف خواهد شد.

  همچنین منابع حاصل از حذف یارانه نقدی این افراد صرف افزایش مستمری پرداختی و برقرار شدن مستمری جدید برای نیازمندانی خواهد شد که تا کنون هیچ مستمری از نهادهای حمایتی کشور دریافت نمی کردند. در شرایط کنونی میانگین پرداختی مستمری به خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی کشور حدود 350 هزار تومان در ماه است.

  دولت می خواهد در گام نخست از محل منابع حاصل از حذف یارانه بگیران متمکن خانوارهایی را که زیر این خط مستمری درآمد دارند را تحت پوشش قرار دهد و مابه التفاوت کسری درآمد آنها را تا سقف مستمری دریافتی خانوارهای تحت پوشش نهادهای حمایتی جبران کند.

  دولت بر اساس اطلاعات بودجه خانوارهای شهری و روستایی کشور مرکز آمار ایران، برآورد نموده است که 700 هزار خانوار می توانند متقاضی دریافت این مابه التفاوت باشند

  پاسخ (0)
 • استقلال خوزستان - استقلال تهران؛ شفر به دنبال اولین برد بیرون از خانه
  پنجشنبه 7 دی در 8:13

  هفته هفدهم لیگ برتر فوتبال امروز با برگزاری یک دیدار آغاز می‌شود.
  به گزارش تسنیم، لیگ برتر فوتبال امروز (پنجشنبه) با برگزاری دیدار استقلال خوزستان و استقلال وارد هفته هفدهم خود خواهد شد. شاگردان وینفرد شفر این روزها در بهترین شرایط به سر می‌برند، نتایج خوب به همراه نمایش باکیفیت بازیکنان باعث رضایت هواداران استقلال شده است.

  تیمی که ابتدای فصل با مشکلات زیادی روبه‌رو بود و درگیر بسیاری از حواشی مختلف شد، این روزها در آرامش کارش را پیش می‌برد. تأثیرگذاری وینفرد شفر در این تیم به خوبی دیده می‌شود، تیمی که از زمان روی کار آمدن سرمربی آلمانی، تنها یک بار دروازه‌اش باز شده، آن هم از روی نقطه پنالتی. استقلال از هفته نهم که مقابل فولاد خوزستان به میدان رفت تا اینجای کار صاحب چهار پیروزی، سه تساوی و تنها یک شکست شده است.

  بهترین نمایش آبی‌پوشان برابر سپاهان و صنعت نفت آبادان بوده که با نتیجه 3 بر صفر و 4 بر صفر به پیروزی رسیده است. از طرفی، شاگردان شفر راهی مرحله نیمه نهایی جام حذفی شده‌اند. هر چند فاصله امتیازی استقلال با پرسپولیس 14 امتیاز است، اما هنوز امیدها در این تیم دیده می‌شود و آنها حداقل دوست دارند امتیازی از دست نداده و منتظر لغزش حریف سنتی خود باشند. استقلال بیشتر بازی‌های خود را در ورزشگاه آزادی برگزار کرده و تنها دو بار بیرون از خانه به میدان رفته که صاحب دو تساوی شده‌اند. شفر قطعا دوست دارد پیروزی‌های تیمش در بیرون از خانه هم اتفاق بیفتد و روند خوب تیمش ادامه داشته باشد.

  حریف استقلال، نتایج خوبی در لیگ برتر کسب نکرده و به دلیل مشکلات مالی زیاد دارای ثبات نبوده است. استقلال خوزستان در جام حذفی به نیمه نهایی رسیده‌ و برای اینکه خودشان را از منطقه خطر دور کند نیاز مبرم به این سه امتیاز بازی برابر هم نام خود دارد. استقلال تهران میلاد زکی‌پور را به دلیل محرومیت و سجاد شهباززاده به خاطر مصدومیت در اختیار ندارد. استقلال با 23 امتیاز در رده ششم و استقلال خوزستان با 14 امتیاز در جایگاه چهاردهم ایستاده‌اند.

  به گزارش تسنیم برنامه کامل بازی‌های هفته هفدهم به همراه اسامی داوران به شرح زیر است:

  پنجشنبه 7 دی ماه

  استقلال خوزستان - استقلال، ورزشگاه غدیر اهواز، ساعت 16:25
  مهدی سیدعلی - علی میرزابیگی - محمد راهی - علیرضا حیدرپناه - ناظر: فریدون اصفهانیان

  جمعه 8 دی ماه

  پرسپولیس - تراکتورسازی تبریز، ورزشگاه آزادی، ساعت 14:30
  بیژن حیدری - رضا سخندان - حسن ظهیری - مهدی مرجان‌زاده - ناظر: اسماعیل صفیری

  گسترش فولاد تبریز - ذوب آهن اصفهان، ورزشگاه بنیان دیزل تبریز، ساعت 14:30
  کمیل غلامی - علیرضا ایلدروم - بابک عباسقلی‌زاده - علی احمدی - ناظر: مسعود مرادی

  صنعت نفت آبادان - سایپا، ورزشگاه تختی آبادان، ساعت 16:45
  علیرضا فغانی - هادی طوسی - اسد حاج محمدی - علی بای - ناظر: حسن کامرانی فر

  مشکی‌پوشان مشهد - سپید رود رشت، ورزشگاه امام رضا(ع)، ساعت 14:30
  علی صفایی - محمدرضا منصوری - مهدی شفیعی - شاهو اصلانی - ناظر: نادر جعفری

  پیکان - پارس جنوبی جم، ورزشگاه شهدا شهر قدس، ساعت 15
  حمید حاج ملک - علی اکبر نوری - رحیم حاجیلو - وحید صالحی - ناظر: ایرج نظری

  نفت تهران - فولاد خوزستان، ورزشگاه تختی تهران، ساعت 15
  سعید رحیمی مقدم - سعید علی نژادیان - جواد مداح - ناصر جنگی - ناظر: محمدجواد تقی‌پور

  فولاد مبارکه سپاهان - پدیده خراسان، ورزشگاه نقش جهان اصفهان، ساعت 15:15
  موعود بنیادی‌فر - مهدی الوندی - قهرمان نجفی - محمدحسین ترابیان - ناظر: حسین نجاتی

  پاسخ (0)
 • پس از 14 سال، دروازه چوبی خاطره‌انگیز ارگ بم نصب شد
  پنجشنبه 7 دی در 8:12

  در چهاردهمین سالگرد زلزله بم، دروازه اصلی و خاطره‌انگیز ارگ بم نصب شد. همچنین با مرمت بازار، تکیه، اصطبل، سربازخانه، مسجد پیامبر، زیارتگاه، مسجد جامع، نقش‌هایی از حاکم نشین خانه حاکم و تعدادی از خانه‌های اعیانی مثل خانه سیستانی منظر این ارگ بهتر شد.
  به گزارش تسنیم، افشین ابراهیمی - مدیر پایگاه جهانی منظر فرهنگی ارگ بم، درباره آخرین وضعیت ارگ بم و منظر فرهنگی آن بعد از گذشت 14 سال از زلزله اظهار کرد: «در این مدت هم در حوزه پژوهش مرتبط با مرمت و هم در حوزه حفاظت و مرمت اقدامات موثری انجام شده است.»

  وی تصریح کرد: «منظر فرهنگی بم که در سال 83 به ثبت جهانی رسیده حدود 23 هزار هکتار است که شامل محوطه‌های باستانی، قنات‌ها، نخلستان‌ها و آثار تاریخی است و ارگ بم فقط 19 هکتار از این محدوده را در بر می‌گیرد.»

  ابراهیمی گفت: «هر چهار حصار ارگ بم، مورد مرمت قرار گرفته و البته این به معنای بازسازی کامل نیست فقط بحث ارتقای وضعیت مطرح است و هر سه دروازه ارگ هم مرمت شده است.»

  وی ادامه داد: «دروازه چوبی اصلی که از آن رونمایی خواهد شد برای مردم بسیار خاطره‌انگیز است و مردم با آن حس عاطفی خاصی دارند که برای ساخت آن از‌‌ همان در قبلی که تخریب شده الهام گرفته شده و مطابق‌‌ همان ساخته شده است.»

  مدیر پایگاه جهانی ارگ بم تأکید کرد: «با مرمت بازار، تکیه، اصطبل، سربازخانه، مسجد پیامبر، زیارتگاه، مسجد جامع، نقش‌هایی از حاکم نشین خانه حاکم و تعدادی از خانه‌های اعیانی مثل خانه سیستانی منظر این ارگ چهره جالب توجهی به خود گرفته است.»

  ابراهیمی در پاسخ به این پرسش که با پژوهش‌های انجام شده در طول این سال‌ها چه تمهیداتی برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی آینده برای این میراث ارزشمند ایرانیان اندیشیده شده، تصریح کرد: «چون این بنا خشتی است اینکه به طور کامل در برابر حادثه مشابه آسیب نبیند ناممکن به نظر می‌رسد اما بهینه‌سازی در تولید مصالح گلین و بهبود روش‌های سنتی و مدرن برای مرمت ‌‌نهایت اقدامی بوده که انجام شده تا در برابر آسیب‌های احتمالی لرزه‌های گسل تا حد امکان خسارت کمتر شود.»

  به گزارش chtn-ارگ بم بزرگ‌ترین سازه خشتی در جهان بود که محل آن در نزدیکی شهر بم در استان کرمان در جنوب شرقی ایران قرار دارد. «بم و فضای فرهنگی آن» در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌است. این ارگ عظیم که در مسیر جادهٔ ابریشم قرار دارد سده 5 پیش از میلاد ساخته شده‌است و تا سال 1850 پس از میلاد نیز همچنان مورد استفاده بود.

  در تاریخ 5 دی 1382، در اثر زلزلهٔ شدیدی که شهر بم و حومهٔ آن را تحت تأثیر قرار داد، بیش از 80 درصد ارگ بم تقریباً به طور کامل از بین رفت. چند روز پس از رخ دادن زمین‌لرزه، رئیس جمهور وقت ایران قول بازسازی این اثر جهانی را داد. البته در بازسازی بم هیئت‌های مختلفی از کشورهای مختلف و سازمان‌های بین‌المللی با ایران همکاری کردند و این اثر هم اکنون از فهرست آثار در خطر جهانی خارج شده است.

  پاسخ (0)